УНІКАЛЬНА ЗНАХІДКА


Історико-меморіальний музей Михайла Грушевського вшановує День пам’яті Великого Українця унікальною знахідкою. Наша колекція поповнилася раритетом, який вважався втраченим вже давно. Це портретний горельєф Михайла Грушевського в гіпсі, виконаний 1936 р. скульптором Іваном Макогоном для пам’ятника на могилі видатного історика й державного діяча.
802-2015.11.05.Медальйон.JPG
Про роботу над цим портретом Івана Васильович не раз розповідав під час зустрічей з працівниками музею, залишив про це й свої спогади.

Архітектурний проект пам’ятника на могилі Михайла Грушевського розробив знаний художник Василь Кричевський, за втілення спочатку в глині, а потім в граніті взявся молодий скульптор Іван Макогон.

802-Макогон 1.jpg

Про цей свій "екзамен на зрілість" Іван Васильович згадував: “Уважно вивчивши проект пам’ятника, я вирішив, що для користі мистецтва треба портретне зображення Михайла Сергійовича побільшити в масштабі, порівнянно з проектом, і вирішити не низьким рельєфом, а горельєфом, бо це давало мені змогу виразніше й правдиво передати образ великого вченого. І так, я почав створювати горельєф в глині. Для роботи над портретом Михайла Сергійовича я одержав декілька фотографій М.С.Грушевського — те, що було в родичів, і не можу сказати, що їх було багато. Я вибрав ті, які більш-менш відносились до одного періоду його життя, де він був сфотографований в поважних літах”. Шукаючи засоби найправдивішого відтворення образу, І.Макогон виконав з натури в глині портрет брата, Олександра Грушевського, та зарисовки з Катерини Грушевської.

802-Макогон 2.jpg

Незважаючи на докори адміністрації за відступ від архітектурного проекту, Василь Кричевський схвалив творчий підхід скульптора: “Це те, що треба”. А далі розпочалася не менш складна робота в граніті, яка внесла свої незначні корективи, але підтвердила рішення виконувати портрет горельєфом. Довідавшись, що І.Макогон ніколи не бачив Михайла Грушевського живого, Анатолій Петрицький вкрай здивувався, як молодому скульптору “пощастило з такою правдою й силою передати образ Грушевського та ще й у граніті”.

Пам’ятник був встановлений восени 1936 року, а горельєф, зафіксований в гіпсі й названий медальйоном, зберігався на Паньківській, 9, в кабінеті Михайла Грушевського, яким рідні опікувалися, як “заповідником”. Останні джерельні відомості про медальйон зафіксовані в листі Марії Грушевської до доньки Катерини, адресованому в страшний табір “Ельген” у 1940 році. Про подальшу долю цього унікального твору сам Іван Васильович згадував, що розбив його власноруч. Проте доля ця виявилася щасливішою, і через десятки років його розшукав у батьківській майстерні син видатного скульптора, Ігор Іванович Макогон.

802-Медальйон 2.JPG

Складаємо щиру подяку Вам, Ігоре Івановичу, за щедрий дар Музею Грушевського, за пам’ять про батька, за Ваші щемливі розповіді.

802-Медальйон 3.JPG

Новини закладу

Лекція: Фамільний Дім Грушевських у полум'ї більшовицької навали (7 лютого (25 січня) 1918 р.)

802-дім.jpg

27 січня  2018 р. о 15:00 на чергових «Історичних вправах в домі Грушевських» відбудеться лекція «Фамільний Дім Грушевських у полум'ї більшовицької навали (7 лютого (25 січня) 1918 р.)»

Читати далі

Лекція: Остороги “Ґедзя”

802 афіша.jpg

20 січня 2018 р. о 15.00 відбудеться друга лекція в рамках циклу ексклюзивних лекцій “Нові джерела до історії Української революції 1917–1921 рр.: текст, контекст і підтекст” проекту "Історичні вправи у Домі Грушевських".

Читати далі

Новини ВУАМ

Щорічний Фестиваль української дитячої книги «Азбукове Королівство Магів і Янголів» 2017

704-Az2017 03.jpg

З 12-го до 14-го жовтня 2017 р. VІІІ Фестиваль української дитячої книги "Азбукове Королівство Магів і Янголів" запрошує вас до затишних посиденьок на горищі колишньої друкарні Києво-Печерської лаври.

Читати далі

© 2007–2018 Всеукраїнська асоціація музеїв • Про сайтКонтактна інформація