За однією із легенд Почаїв отримав свою назву, коли «Поча Діва творити чудеса», де з’явилась вона на горі та лишила слід своєї стопи, що наповнився цілющою джерельною водою.
Офіційна історія монастиря починається в 1597 році. Тоді місцева поміщиця Ганна Гойська пожертвувала зі свого власного Орлинського маєтку чудотворну ікону Богоматері, 10 волоків землі на діючу церкву, 6 сімей кріпаків, значну кількість грошей для того, щоб при цій церкві був заснований православний монастир. З цього часу монастир починає зростати і розбудовуватись. В 1649 році на місці стопи Почаївської Божої Матері на гроші Федора та Єви Домашевських було збудовано дерев’яну Троїцьку церкву.
У 1713-1831 роках монастир належав греко-католицькій церкві, ордену Чина Св. Василія Великого. Дякуючи зусиллям одного із фундаторів монастиря, графа Миколи Потоцького, лавра набула нового архітектурного вигляду.
Відомо, що у XVIII - першій третині XIX ст. Почаївський Успенський монастир був впливовим культурним центром. Після друкарні Києво-Печерського монастиря на українських землях почаївська друкарня була найбільш потужною. До XVIII ст. вона видала близько 250 книг кириличним та близько 200 книг латинським шрифтом різними мовами. Почаївська друкарня розпочала свою діяльність не раніше 1730 – х рр. і продовжила її аж до 1918 р.
Репертуар книг Почаївської друкарні дуже різноманітний. Православна і уніатська літургійна література представлена ошатними виданнями «Євангелій», «Апостолу», «Служебника», «Біблії», «Тріоді» і малоформатними книгами «Молитвослов», «Требник», «Октоїх», «Трефологіон». Разом з тим, великим попитом користувалися перекладні і оригінальні твори релігійно – моралізаторського змісту, серед яких «Богословія нравоучительная», «Науки парохіальні», «Єгхиридіон о священстві», «Гора Почаївська» (1742, 1757 ( двічі – cпочатку слов’янською, згодом польською), 1772, 1793, 1803 рр.), «Богогласник» (1791, 1805, 1825 рр.).
Відвідувачі виставки вперше мають можливість побачити велику та яскраву добірку видань, графічних робіт, сакральних речей Почаївського та Унівського монастирів з фондового зібрання Музею книги і друкарства України та приватних колекцій В. Адамовича, М. Попова, В. Кулика, В. Бітаєва, Р. Веремеєнка, А. Вінницького, О. Тарабанова.
Окрасою виставки стала робота відомого італійського живописця Костантіно Вілльяні (1751—1824) «Коронація Діви Марії» — одна із почаївських ікон. Костантіно Вілльяні плідно працював на теренах українських, польських та литовських земель у XVIII ст. Фондова колекція почаївських видань музею насьогодні налічує 87 книг, унівських — 7. Графіка представлена творами, виконаними у XVIII—ХХ століттях.
Окремі рідкісні видання друкарні Почаївського монастиря представлені з колекції Музею книги та друкарства України (м. Острог). Серед них відомі учбові, наукові та світські видання – «Науки парохіальні» 1792 р. Юліана Добриловського, латинська граматика 1782 р. Емануеля Альвареса (1526-1582), твір Вацлава Жевуського «Źabawki Wierźopiskie y Krasnomowskie» 1762 р. та інші.
Також представлена православна ікона XVIII-XX століть, роботи професійних і народних іконописців. Український народний костюм західних областей України (з приватної збірки родини Марії та Василя Паращуків) доповнює експозицію виставки.
У рамках відкриття виставки відбудеться презентація книги В.Бочковської, Л.Хаухи, В.Адамовича «Каталог видань Почаївського та Унівського монастирів XVIII-XX ст. з колекції Музею книги і друкарства України».
Завдяки зусиллям колекціонерів В. Адамовича, В. Бітаєва, А. Іщенка, М. Попова, В. Кулика, І. Сороки, С. Корнієнка, О. Пилипенка стало можливим видання каталогу та поповнення фондової колекції Музею книги і друкарства України.
Друзі, з 12-го до 14-го жовтня 2017 р. VІІІ Фестиваль української дитячої книги "Азбукове Королівство Магів і Янголів" запрошує вас до затишних посиденьок на горищі колишньої друкарні Києво-Печерської лаври.
Читати далі
Ви любите мандрувати? Є гарна нагода! З 22 вересня в Музеї книги і друкарства України працюватиме виставка Віталія Мітченка «Мандри».
Читати далі
Виставка «Українська гривня доби незалежності». В експозиції представлені гривневі банкноти часів УНР, Гетьмана Скоропадського та близько 200 монет доби незалежної України, в тому числі рідкісні, що відображають буремні події сучасності. Виставка відкрита для відвідування з 3 серпня 2017 року.
Читати далі
Виставка Василя Перевальського. Відкриття виставки відбудеться 27.07.2017 року о 15:00
Читати далі
22 червня–23 липня 2017 р. у Музеї книги і друкарства України діятиме виставка «І ТІЛЬКИ НЕЗМІННА КНИГА!»
Читати далі
21-го червня о 16:00 відбудеться відкриття виставки живопису і книжкової графіки художника Юрія Карєва у зв’язку з його 70-ти річчям. На виставці окрім акварельних робіт та графіки будуть експонуватися книжки, написані Юрієм Карєвим.
Читати далі
© 2007–2018 Всеукраїнська асоціація музеїв • Про сайт • Контактна інформація