Виставка «Україна в огні»

704-Виставка.Украiна в огнi web.jpg

28 жовтня цього року виповнюється 70-та річниця визволення України від гітлерівсько-німецьких загарбників. З кожним роком залишається все менше учасників і свідків тих подій. Друга світова війна та пам’ять про неї залишаються болючою темою для українського народу.

Як і в роки першої світової війни, Україна опинилася в епіцентрі гігантської битви. На території України діяли війська Південно-Західного та Південного фронтів, які затримали просування німецьких військ аж до вересня-жовтня 1941року. Це дало можливість передислокувати із Далекого Сходу і кинути на захист Москви свіжі, повністю укомплектовані війська. В результаті була досягнута перша перемога Червоної Армії над німецькими військами під самою Москвою. Стала можливою і наступна перемога у Сталінградській битві, що тривала з вересня 1942 по лютий 1943 року.

Українці зробили надзвичайно вагомий внесок у перемогу над гітлерівською Німеччиною, ставши однією із націй-переможниць, яка дала Червоній Армії 7 командуючих фронтами і арміями, 200 генералів, близько 7 мільйонів солдатів, сержантів і офіцерів. Фронт пройшов по всій території України. Ні відступаючі, ні наступаючі війська обох сторін не берегли цю територію та її людей від вогню військової зброї. Були зневажливі постанови Верховного Суду СРСР про українців, що залишилися на окупованій території, хоч їх ніхто і не збирався евакуювати.

У той же час керівництво СРСР зрозуміло важливість національної свідомості армії. Були створені 1-й, 2-й, 3-й і 4-й Українські фронти, 60% особового складу яких були українцями, впроваджено орден Богдана Хмельницького. Найбільші за масштабами переможні бої відбулися на території Правобережної України. У 1944 р. тут діяло 50% усіх сухопутних військ Червоної Армії, у тому числі 80% танкових та механізованих з’єднань. Найбільшою була Корсунь-Шевченківська операція, що тривала з 24 січня по 17 лютого 1944 року. Війська 2-го Українського фронту і ударної групи військ 1-го Українського фронту оточили 80 тисяч гітлерівців, більшість яких було знищено або взято в полон. Ця запекла битва згодом була названа «Сталінградом на Дніпрі». Майже одночасно радянські війська силами 3-го та 4-го Українських фронтів вели наступальні дії на півночі (Рівненсько-Луцька операція) та півдні (Нікопольсько-Криворізька операція) України і вибили німецькі війська із Рівного, Нікополя і Кривого Рогу. На виставці експонується карта України із датами звільнення українських міст. На території України було розгромлено понад 60% сухопутних сил німецької армії.

Масштабну партизанську війну за звільнення України вела Українська Повстанська Армія. Нагадаємо, що тільки у квітні 1943 року УПА знищила 600 гітлерівців, а влітку того року взяла під надійний контроль цілі райони на Волині, Поліссі а потім і в Галичині. За найновішими підрахунками всього у лавах УПА та підпіллі ОУН за роки війни діяли понад 400 тисяч людей, набагато більше, ніж у радянському підпіллі і партизанських загонах. УПА воювала не лише за звільнення України від гітлерівських загарбників, а й за повалення радянської влади для створення незалежної української держави.

Загальні демографічні втрати України в роки війни - не менше 14 мільйонів осіб, що становить від 40 до 44% від загальних людських втрат усього Радянського Союзу. На руїни було перетворено 720 українських міст і містечок, 250 сіл спалено вщент, знищено 16,5 тисяч промислових підприємств, 33 тисячі шкіл, вузів, технікумів, НДІ, 18 тисяч лікувальних закладів. І все це зробили не тільки гітлерівці, а й радянські війська під час відступу.

Разом із тим не слід ігнорувати позитивні наслідки війни. Уперше в історії України після княжої доби відбулося об’єднання більшості етнічних земель у рамках державної системи. Важливо й те, що Україна посіла місце серед країн-співзасновниць ООН, що послугувало у майбутньому підґрунтям для здобуття незалежності.

Сьогодні Україна знову у полум’ї війни. Сусідня держава розпочала військову агресію за відторгнення східної частини України з населенням близько 7 мільйонів осіб. З початку АТО за даними РНБО станом на 1-ше жовтня 2014 року загинуло близько 800 солдатів ЗСУ (воює близько 40 000). Зруйновано понад 3700 житлових будинків і адміністративних будівель, не працює 65 державних шахт із 93. Україна втратила 8 гелікоптерів і 12 літаків. За час перемир’я звільнено з полону 1000 осіб. А за даними ООН всього загинуло в АТО 3500 осіб, поранено понад 5000 осіб. На захист рідної землі піднявся весь український народ. Знову, як і 70 років тому, Україна несе від нав’язаної їй війни величезні втрати.

У фондовій колекції Музею книги і друкарства України налічується 1775 унікальних друкованих видань, у яких відображена трагедія війни. На виставці представлені своєрідні «живі свідки» бойових дій і підпільної боротьби на території України - книги, плакати, листівки, літературні та графічні твори, історичні дослідження, мемуари і спогади учасників визволення України, а також світлини, на яких зафіксовані героїчні миттєвості антитерористичної операції на сході України. Виставка сформована із фондових колекцій Музею книги і друкарства України та Національного військово-історичного музею України.

Потребуєте додаткової інформації?

Відвідайте сторінки Музею книги і друкарства України у соціальних мережах:

vuam.org.ua (Музей книги і друкарства України)

Музей книги і друкарства України на Facebook

http://bookmuseum-ua.livejournal.com/

http://vk.com/bookmuseum

Виставка відкрита для відвідувачів з 10 до 17 години щодня (крім вівторка). Музей книги і друкарства України розташований у Києві на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника (вул. Лаврська, 9, корп. 9). Телефони для довідок (044) 280-79-76, 280-66-23, 280-52-56, 280-78-43.

Виставки закладу

VIIІ щорічний Фестиваль української дитячої книги «Азбукове Королівство Магів і Янголів»

704-Az2017 01.jpg

Друзі, з 12-го до 14-го жовтня 2017 р. VІІІ Фестиваль української дитячої книги "Азбукове Королівство Магів і Янголів" запрошує вас до затишних посиденьок на горищі колишньої друкарні Києво-Печерської лаври.

Читати далі

Виставка Віталія Мітченка «Мандри»

704-Mitchenko-Mandry.jpg

Ви любите мандрувати? Є гарна нагода! З 22 вересня в Музеї книги і друкарства України працюватиме виставка Віталія Мітченка «Мандри».

Читати далі

Виставка «Українська гривня доби незалежності»

704-Hryvnja2017.jpg

Виставка «Українська гривня доби незалежності». В експозиції представлені гривневі банкноти часів УНР, Гетьмана Скоропадського та близько 200 монет доби незалежної України, в тому числі рідкісні, що відображають буремні події сучасності. Виставка відкрита для відвідування з 3 серпня 2017 року.

Читати далі

Виставки ВУАМ

Виставка Василя Перевальського. Графіка

704-Perevalskyj2017.jpg

Виставка Василя Перевальського. Відкриття виставки відбудеться 27.07.2017 року о 15:00

Читати далі

Виставка «І тільки незмінна книга!»

704-Mezhenko01.jpg

22 червня–23 липня 2017 р. у Музеї книги і друкарства України діятиме виставка «І ТІЛЬКИ НЕЗМІННА КНИГА!»

Читати далі

Виставка живопису і книжкової графіки художника Юрія Карєва 2017

704-Karev2.jpg

21-го червня о 16:00 відбудеться відкриття виставки живопису і книжкової графіки художника Юрія Карєва у зв’язку з його 70-ти річчям. На виставці окрім акварельних робіт та графіки будуть експонуватися книжки, написані Юрієм Карєвим.

Читати далі

© 2007–2018 Всеукраїнська асоціація музеїв • Про сайтКонтактна інформація