Науковій громадськості світу Президентові Національної академії наук України Патону Борису Євгенієвичу |
Шановні пані й панове!
Лихо, що спостигло сучасну українську культуру, набирає нових загрозливих форм у дальшому наступі на науково-культурницькі заклади.
Досі, протягом більше сотні років, одним із провідних наукових осередків українського музейництва вважався Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, попередник якого — київський Церковно-археологічний музей заклав основу його колекції ще до 1917 року. У витоків Заповідника стояли українські вчені світової слави М.Петров, М.Біляшівській, Ф.Ернст, М.Щербаківський П.Потоцький, Ф.Шміт, П.Курінний. Доля вчених цього покоління виявилась, на жаль, гіркою. Багатьох знищили більшовики. Потім через Україну двічі пройшли фронти.
Донедавна в Заповіднику працювали доктори й кандидати наук, фахівці з історії Церкви й сакральної культури. Щороку в Заповіднику провадилися наукові конференції («Несторівські читання», «Могилянські читання», «Православ’я наука освіта» тощо), на які з’їжджалися провідні вчені з різних країн. Виходили наукові монографії й збірники.
Ситуація різко змінилася після того, як 8 квітня 2010 року на посаду генерального директора Заповідника було поставлено Громову Марину Едуардівну, вчорашню чиновницю. Аналогічно до подій початку 1930-х років погромницька активність нового керівництва спрямована на ліквідацію музеїв шляхом їхнього виселення на вулицю та винищення наукової складової самого Заповідника. Наказами М.Громової вже звільнено 5 докторів наук і 5 кандидатів наук. Іншим ученим, що недавно були переатестовані відповідною атестаційною комісію, було «запропоновано» звільнитись самим або бути переведеними на нижчі посади, Наприклад, упорядникові кількатомового покажчика видань, що вийшли на території України, кандидатові філологічних наук Сергію Петрову запропонували посаду двірника.
Під різними приводами зі штату Заповідника звільняються висококваліфіковані музейники, реставратори. Так, попереджено про скорочення працівників наукового відділу Фондів: знавця лаврського іконопису Ольгу Коваленко, та дослідника старовинної графіки Василя Гончарука, натомість на звільнені посади призначаються особи без належної кваліфікації, навіть без відповідної освіти, а подекуди і з кримінальним минулим: При оголошеному скороченні на 80 посад на роботу вже прийнято понад 60-ти нових працівників, далекіх від музейної справи.
Зупинено підготовку до друку планових робіт, зокрема збірника документів про втрати культурної спадщини України в мирні роки ХХ ст., про що було підписано угоду між заповідником та Інститутом історії України НАН України. Загроза нависла над єдиним в Україні музейним ВАКівським виданням «Лаврський альманах». Досі не випущено готовий до перевидання провідник по Києву 1930 року за редакцією Федора Ернста.
Звертаємось до Вас із проханням підтримати наш протест проти вандалізму, та зупинити нищення Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника.
З повагою,
Сергій Білокінь, доктор історичних наук, лауреат Національної премії України ім. Т.Шевченка,
Світлана Кагамлик, кандидат історичних наук, Київ
Алла Киридон, доктор історичних наук, професор, Київ
Валерій Ластовський, доктор історичних наук, професор, Київ
Сергій Сегеда, доктор історичних наук, професор, Київ
Василь Ульяновський, доктор історичних наук, професор, Київ
Андрій Топачевський, письменник, Київ
Марія Матіос, письменниця, лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка,
Кролевець Сергій, Голова Всеукраїнської асоціації музеїв і заповідників, Київ
Мирослав Маринович, колишній політв'язень, проректор Українського католицького університету, кавалер орденів «За мужність» 1-го ступеня і «Свободи», Львів
Руслан Забілий, директор Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів "Тюрма на Лонцького", Львів
Арсен Зінченко, доктор історичних наук, професор, Київ
Сергій Петров, кандидат філологічних наук, Київ
Володимир В'ятрович, історик, Київ
Марта Гавришко, громадський діяч, Львів
Роман Секелюк, громадський діяч, Канада
Максим Стріха, доктор фізико-математичних наук, віце-президент Академії наук вищої школи, член Національної спілки письменників, Київ
Ігор Гирич, кандидат історичних наук, заввідділом Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського, Київ
Іван Малкович, український поет і видавець, перекладач, громадський діяч, член Національної спілки письменників України,Київ,
Сергій Верговський,науковець Національного музею народної архітектури і побуту України,Київ,
Олександр Сугоняко,президент Асоціації українських банків,Київ
Анатолій Русначенко, доктор історичних наук, академік Академії вищої школи, Київ
Василь Овсієнко, колишній політв’язень,координатор програми Харківської правозахисної групи, Лауреат премії ім. Василя Стуса, Київ
Зорян Попадюк, колишній політв’язень, Львів
Григорій Приходько, колишній політв’язень, Львів
Олекса Різників, член Національної спілки письменників України, колишній політв’язень, Одеса
Читати далі
Читати далі
Читати далі
27 січня 2018 р. о 15:00 на чергових «Історичних вправах в домі Грушевських» відбудеться лекція «Фамільний Дім Грушевських у полум'ї більшовицької навали (7 лютого (25 січня) 1918 р.)»
Читати далі
20 січня 2018 р. о 15.00 відбудеться друга лекція в рамках циклу ексклюзивних лекцій “Нові джерела до історії Української революції 1917–1921 рр.: текст, контекст і підтекст” проекту "Історичні вправи у Домі Грушевських".
Читати далі
© 2007–2018 Всеукраїнська асоціація музеїв • Про сайт • Контактна інформація