В ніч з 16 на 17 березня 2013 року на території Національного музею народної архітектури та побуту України згорів унікальний об’єкт дерев’яної архітектури — баня з села Михайлівка Олевського району Житомирської області.
Пожежа знищила повністю весь дах (крокви, дошки покрівлі), стелю. Вигоріли також повністю підлоги і полиці. Від вогню з середини вигоріли стіни на половину товщини вінців. Знищено до 90% дерев’яних конструкцій. На обгорілих залишках стін видно, як вогонь проривався з середини назовні — через щілини між вінцями і від цього залишилися сліди уздовж вінців. Цілком імовірно, що причина вогню — це розлита легкозаймиста рідина, від чого і здійнявся сильний вогонь одночасно по всьому об’єму будівлі (при загоранні, припустимо, від недопалка — згорів би, вірогідно, лише один край дерев’яної будівлі). Після пожежі залишки колишнього архітектурного експонату було закрито чорною плівкою з усіх боків (що і видно на фото) та зверху наклеєно напис: «реставрація».
Олевщина є районом традиційного побутування бань, які ставили край садиби, на леваді, біля водойми чи копанки. Замовником втраченої споруди був і її ж останній власник — Скуратівський Іван Григорович. Баня представляла типову стилістику традиційного сільського будівництва, що побутувало в регіоні в кінці ХІХ на початку ХХ століття. Баню виявлено у 1977 році експедицією Сергія Верговського і Раіси Свириди, датувалась початком ХХ століття і була типовою дводільною спорудою, яка складалась з тристінка: вузьких сіней і клітки, власне, бані, рубленої з соснового брусу, зі стелею укладеною дошками повздовж і дощатою ж підлогою, дах двосхилий, критий драницями (довгими колотими дошками). Була обладнана полицями, посудом для води і піччю-каменкою. Будівля трималась на стоянах (стовпчиках). Розмір бані 5,15×3,05 м.
На території музею баню було встановлено окремо від самої експозиції у долині над струмком ще на початку 1980-х років. Експозицію не завершено.
Ця баня була єдиною з усіх будівель такого типу. Бань в музеї більше немає. На сьогодні такі пам’ятки зникли і в регіоні. Таким чином, баня, що згоріла, була «реліктовою».
Зі звільненням Сергія Верговського відновлення експозиції, хоча б у вигляді муляжу втраченої пам’ятки, здається маловірогідним.
Читати далі
Читати далі
Читати далі
27 січня 2018 р. о 15:00 на чергових «Історичних вправах в домі Грушевських» відбудеться лекція «Фамільний Дім Грушевських у полум'ї більшовицької навали (7 лютого (25 січня) 1918 р.)»
Читати далі
20 січня 2018 р. о 15.00 відбудеться друга лекція в рамках циклу ексклюзивних лекцій “Нові джерела до історії Української революції 1917–1921 рр.: текст, контекст і підтекст” проекту "Історичні вправи у Домі Грушевських".
Читати далі
© 2007–2018 Всеукраїнська асоціація музеїв • Про сайт • Контактна інформація