Музей історії міста Києва створено за постановою Ради Міністрів УРСР №528 від 14 листопада 1978 р. й урочисто відкрито 26 травня 1982 р. — у дні святкування 1500-річного ювілею міста, який широко відзначався у колишньому СРСР. Музей здобув славу одного з найкращих науково-просвітницьких закладів столиці України, став справжньою візитною карткою нашого древнього міста. Він набув популярності серед киян та гостей міста. Велику допомогу у створенні першої експозиції Музею історії міста Києва надали київські підприємства і, в першу чергу, столичні музеї.
До травня 2004 р. Музей містився в залах старовинного Кловського палацу — чудової пам’ятки архітектури середини XVIII ст. по вул. Пилипа Орлика, 8. Будували його архітектори П. Неєлов, С. Ковнір у 1752 — 1756 рр. Музей мав 18 експозиційних залів, виставкову та актову зали. Однак, за розпорядженням Кабінету Міністрів України №506-р від 11 серпня 2003 р. Музей було закрито для відвідувань з 10 березня 2004 р. і «переміщено» до Палацу мистецтв «Український дім» по вул. Хрещатик, 2.
Експозиція Музею висвітлювала багаторічну історію найдавнішого східнослов’янського міста — «Матері міст руських». Експонати розповідали про легенду виникнення Києва, ілюстрували його поступальний розвиток протягом віків. Діорами, макети, оригінальні речі побуту киян висвітлювали високий рівень культури наших предків, загальноєвропейське значення Києва — столиці могутньої Руської держави доби Володимира Великого і Ярослава Мудрого, розповідали про згубні наслідки монгольської навали 1240 р., існування Київської землі в складі Великого князівства Руського і Литовського, надання Києву магдебурзького права, визвольну війну українського народу середини XVII ст. та приєднання до Московського царства, піднесення української культури доби бароко: Києво-Могилянську академію, меценатську діяльність гетьманів. Насиченими й змістовними були розділи, присвячені економічному і культурному життю Києва XIX — поч. XX ст. Ця частина колекції складається переважно із дарунків корінних киян. Значна кількість експонатів присвячена подіям Української революції, довоєнному життю міста, героїчній обороні столиці України, окупації та визволенню Києва у Другій світовій війні, його розвитку у другій половині XX ст.
В діючій експозиції була представлена лише незначна частка з його понад 200-тисячної колекції, головна цінність якої полягала саме в комплексній цілісності. На сьогоднішній день музейне зібрання налічує близько 250 тисяч музейних предметів основного фонду і складається з археологічної, нумізматичної, етнографічної колекцій, а також з тематичних комплексів сучасного періоду. Особливу цінність складають археологічні матеріали, знайдені українськими вченими під час численних розкопок, здійснених на теренах Києва. Серед унікальних експонатів Музею — карбоване з міді та позолочене скульптурне зображення покровителя Києва Архистратига Михаїла, яке, починаючи з 1697 р., прикрашало міський магістрат. Колекція експонатів ХІХ ст. представлена не тільки документами, фотографіями, живописом, але й ужитковими речами — це посуд, цегла, кахлі, меблі, килими, одяг, музичні інструменти, фотоапарати тощо. Велику цінність становлять портрети діячів науки, культури, мистецтва, а також звичайних мешканців міста, які сотню років тому ходили його вулицями, жили в ньому і творили саме той неповторний Київ, яким пишаються наші сучасники.
Наукова та культурно-освітня робота Музею зробила заклад справжнім центром києвознавства. У Музеї продовжується збирання, вивчення та популяризація матеріалів, які стосуються життя Києва і киян упродовж століть. В травні 2012 року рішенням київської влади Музею історії міста Києва передано нову сучасну будівлю для відтворення історичної експозиції та ведення виставкової діяльності.
Друзі, з 12-го до 14-го жовтня 2017 р. VІІІ Фестиваль української дитячої книги "Азбукове Королівство Магів і Янголів" запрошує вас до затишних посиденьок на горищі колишньої друкарні Києво-Печерської лаври.
Читати далі
Ви любите мандрувати? Є гарна нагода! З 22 вересня в Музеї книги і друкарства України працюватиме виставка Віталія Мітченка «Мандри».
Читати далі
Виставка «Українська гривня доби незалежності». В експозиції представлені гривневі банкноти часів УНР, Гетьмана Скоропадського та близько 200 монет доби незалежної України, в тому числі рідкісні, що відображають буремні події сучасності. Виставка відкрита для відвідування з 3 серпня 2017 року.
Читати далі
© 2007–2018 Всеукраїнська асоціація музеїв • Про сайт • Контактна інформація