Італійські маршрути Михайла Грушевського«Так мило летіти в світ, віддаючись свобідним, «порожнім гадкам», які звичайно мусиш гнати від себе, аби не переривали роботи», ‒ писав Михайло Грушевський. Для заклопотаного вченого, який роками не мав відпочинку від щоденної наукової, викладацької та організаторської праці, дозволити собі «порожні гадки» було надто великою розкішшю. Коли ж нарешті з’явилась можливість потішити себе, він купив квиток на потяг до хвилюючої уяву Італії, куди подумки мандрував, слухаючи гімназійні та студентські лекції з давньої історії, філософії і класичного мистецтва.

У першій подорожі до вічного Риму навесні 1904 року товариство Михайлові Грушевському склав Іван Франко. А за кілька місяців історик привіз до Венеції свою дружину Марію та маленьку чотирирічну донечку Катерину, що з огляду на свій вік дивувала батьків неабиякою витримкою під час тривалих прогулянок. В очікуванні наступної нагоди вирушити до улюбленої Італії Грушевські проводили вечори, плануючи нові й нові маршрути. І 1908 року мандрували країною аж півтора місяці!

Свої міркування про побачене Михайло Грушевський виклав у серії есе «По світу. З подорожніх вражень», що вперше були опубліковані у «Літературно-науковому вістнику» у Львові протягом 1908-1909 років. У передмові автор зазначив, що хоч на мить бажав вирвати читача із понурої, тяжкої дійсності та «повести в далекий світ, осяяний полудневим сонцем і невмирущим світлом культурної традиції».

У 1911 році на запрошення професора до них приєднався приятель родини, художник та архітектор Василь Кричевський, аби зробити серію ілюстрацій для проектованого істориком окремого видання збірки «По світу» (яка, однак, так і не вийшла друком).

«Трошки природи, трошки людського життя, трошки артизму, трохи історичної традиції» ‒ рецепт приємного знайомства з Італією від Михайла Грушевського. Додамо подробиць італійських канікул вченого, а також репродукцій з видами відвіданих міст і згаданих пам’яток на меморіальних листівках з музейних та архівних колекцій, і з тим вирушимо у віртуальну подорож. Для «прогулянки» туристичними маршрутами професора стануть у пригоді, окрім подорожніх записок «По світу», його особистий щоденник, листування з родиною і колегами, а також спогади та листи Івана Франка.Частина І
802-Колізей 1904.jpg

Із галицького пралісу прямо в Рим

Виставки закладу

Виставка “У «БУДЯКАХ», «РЕП’ЯХАХ», «ҐЕДЗЯХ»…” (шаржі та карикатури на Михайла Грушевського)

802-Afisha карик-на-сайт.jpg

Бажаєте познайомитись з незвичним образом Михайла Грушевського у дружніх шаржах і карикатурах, над яким сміялися читачі сатиричних журналів 1907-1924 років - прямуйте на виставку " У «Будяках», «Реп’яхах», «Ґедзях»..." на Паньківській, 9!!!

Читати далі

Виставка іконопису Михайла Скопа «ВОЄВОДІ, ЩО ДВОГЛАВОГО ДОЛАЄ»

802-афіша Скоп.jpg

4 вересня 2014 року о 16.00 відкриється виставка «Воєводі, що двоглавого долає». Це друга персональна виставка львівського іконописця Михайла Скопа. На ній будуть представлені роботи в техніці українського середньовічного іконопису, наповнені особистим переживанням євангельського сюжету та діалогу з сучасністю.

Читати далі

Фотовиставка «Європейський вибір українського Майдану»

802-Фотовиставка майдан 1.jpg

Фотовиставка «Європейський вибір українського Майдану» відкриває цикл заходів Історико-меморіального музею Михайла Грушевського до Дня Незалежності України.

Читати далі

Виставки ВУАМ

VIIІ щорічний Фестиваль української дитячої книги «Азбукове Королівство Магів і Янголів»

704-Az2017 01.jpg

Друзі, з 12-го до 14-го жовтня 2017 р. VІІІ Фестиваль української дитячої книги "Азбукове Королівство Магів і Янголів" запрошує вас до затишних посиденьок на горищі колишньої друкарні Києво-Печерської лаври.

Читати далі

Виставка Віталія Мітченка «Мандри»

704-Mitchenko-Mandry.jpg

Ви любите мандрувати? Є гарна нагода! З 22 вересня в Музеї книги і друкарства України працюватиме виставка Віталія Мітченка «Мандри».

Читати далі

Виставка «Українська гривня доби незалежності»

704-Hryvnja2017.jpg

Виставка «Українська гривня доби незалежності». В експозиції представлені гривневі банкноти часів УНР, Гетьмана Скоропадського та близько 200 монет доби незалежної України, в тому числі рідкісні, що відображають буремні події сучасності. Виставка відкрита для відвідування з 3 серпня 2017 року.

Читати далі

© 2007–2018 Всеукраїнська асоціація музеїв • Про сайтКонтактна інформація