Михайло Грушевський сотні разів піднімався сходами свого будинку на Паньківській, 9. На п’ятнадцятому році своєї діяльності (1992–2006) і науковці Історико-меморіального музею Михайла Грушевського піднялися на свій музейний Олімп — відкриття експозиції. І тепер цими автентичними сходами щодня піднімаються відвідувачі Музею Великого Українця. «Засвідчую свою велику повагу людям, які повернули Михайла Сергійовича до себе додому, до Києва! Вдячний і зворушений! Щиро!», — ці слова залишив у Книзі почесних гостей перший відвідувач Музею Президент України Віктор Ющенко. Грушевський «повернувся» у власну оселю, а дім на Паньківській, 9 повернувся до відродження статусу правдивого національно-культурного осередку, здобутого ним ще на початку ХХ ст.
Ми починали тоді, коли колекція музею нараховувала один унікальний експонат — Дім Грушевських. Таким унікальним він залишається і тепер, але наповнився не менш цінною збіркою музейних предметів, що вже налічує близько 7 тисяч одиниць: меморіальні меблі, побутові речі, книги з домашньої бібліотеки, родинні знімки, твори мистецтва з фамільного дому Грушевських. Не завжди і самі усвідомлюємо, як вдалося це зібрати (ні!, не зібрати — повернути на своє місце!). Це дало можливість відтворити інтер’єри квартири видатного вченого виключно меморіальними предметами — жодної типології! Лише поглянувши на свою роботу відсторонено, очима захоплених і здивованих відвідувачів зрозуміли — нам це вдалося! Вдалося, бо нас підтримували численні Друзі музею, нас підтримували слова відомого тележурналіста св. пам’яті Бориса Гривачевського: «І на Паньківській буде свято!»
Молоді колеги, які приєдналися до нашого гурту, мають можливість скористатися численними науковими напрацюваннями про життя і творчу спадщину Михайла Грушевського, що вийшли за 20 років незалежності України з-під пера академічних істориків, літературознавців, політологів. Ми ж прокладали «доріжку» до осмислення цієї непересічної постаті своїми «ніжками» і починали тоді, коли в Україні про Грушевського вийшла одна-єдина збірка у видавництві «Веселка» — «Великий Українець». А сьогодні наші ґрунтовні наукові розробки високо оцінюють ті ж самі академічні історики, з якими ми йшли всі ці роки пліч-о-пліч. Нині «фамілію» грушевськознавців немислимо уявити без науковців нашого музею.
Музей здобув заслужений авторитет і серед своїх вимогливих колег: міні-експозиція «Михайло і Катерина Грушевські: діалог» відзначена першою премією І Всеукраїнського музейного фестивалю у Дніпропетровську (2005); виставковий проект «Годинник з кабінету Михайла Грушевського: таємниці та відкриття» отримав третю премію на ІІІ Всеукраїнському музейному фестивалі (2011).
І зібрана унікальна колекція, і оригінальна експозиція, і наукові студії музейників органічно вплітаються в наше усвідомлення головної місії. Ми відродили Паньківську, 9, відродили те справжнє українське вогнище, яким була садиба, родинний Дім Грушевських на початку ХХ століття — і наш святий обов’язок зберегти і підтримувати цей відроджений вогонь. Не маємо права дати згаснути йому в черговий раз, як це випадало на його долю. Мріємо і віримо, що як і за Грушевських, на Паньківську, 9 будуть стікатися українські потічки, творячи велике українське річище.
Бажаєте познайомитись з незвичним образом Михайла Грушевського у дружніх шаржах і карикатурах, над яким сміялися читачі сатиричних журналів 1907-1924 років - прямуйте на виставку " У «Будяках», «Реп’яхах», «Ґедзях»..." на Паньківській, 9!!!
Читати далі
4 вересня 2014 року о 16.00 відкриється виставка «Воєводі, що двоглавого долає». Це друга персональна виставка львівського іконописця Михайла Скопа. На ній будуть представлені роботи в техніці українського середньовічного іконопису, наповнені особистим переживанням євангельського сюжету та діалогу з сучасністю.
Читати далі
Фотовиставка «Європейський вибір українського Майдану» відкриває цикл заходів Історико-меморіального музею Михайла Грушевського до Дня Незалежності України.
Читати далі
Друзі, з 12-го до 14-го жовтня 2017 р. VІІІ Фестиваль української дитячої книги "Азбукове Королівство Магів і Янголів" запрошує вас до затишних посиденьок на горищі колишньої друкарні Києво-Печерської лаври.
Читати далі
Ви любите мандрувати? Є гарна нагода! З 22 вересня в Музеї книги і друкарства України працюватиме виставка Віталія Мітченка «Мандри».
Читати далі
Виставка «Українська гривня доби незалежності». В експозиції представлені гривневі банкноти часів УНР, Гетьмана Скоропадського та близько 200 монет доби незалежної України, в тому числі рідкісні, що відображають буремні події сучасності. Виставка відкрита для відвідування з 3 серпня 2017 року.
Читати далі
© 2007–2018 Всеукраїнська асоціація музеїв • Про сайт • Контактна інформація