Відкритий лист творців Національного музею народної архітектури та побуту України

Ферма страусів у Національному музеї народної архітектури та побуту України
Ферма страусів у Національному музеї народної архітектури та побуту України

Вельмишановний пане Олександре!

Про незадовільний стан справ у Національному музеї народної архітектури та побуту України, зокрема із призначенням на посаду Генерального директора Музею Заруби Д.В. та появою на керівних посадах представників його команди, ми неодноразово повідомляли екс-міністрів культури України М. Кулиняка, О. Новохатька та нинішнього міністра культури Є. Нищука, а також у ЗМІ:

  1. Хто має очі, той побачить. − Газета «Українське Слово», № 23, червень 2011 р.
  2. Музей у Пирогові хочуть зробити товаром. − Там же, № 25, червень 2012 р.
  3. Зміни, рівноцінні ліквідації народної духовної спадщини. − Газета «Слово «Просвіти», № 26, липень 2012 р.
  4. Ігноруються наукові засади. − Там же, № 26, 2013 р.
  5. Хто зупинить паліїв Музею? Див.: архів сайту «Асоціація музеїв України». − Газета «Українське слово», № 23, червень 2014 р.
  6. Як урятувати Музей у Пироговому. − Газета «Українське Слово», № 23, червень 2014 р.
  7. Дмитре Заруба, не ріж дуба. Див.: архів сайту «Асоціація музеїв України»
  8. У Пирогові згоріла дубова комора ХІХ століття. − Газета «Українське Слово», № 29, 2014 р.

Бізнесмен Заруба Д. В. за допомогою рейдерського захоплення здобув крісло директора, надавши робочі місця своїм однодумцям, прислужникам (у штатному розписі з’явилися відділи, які не мають ніякого відношення до музейної роботи: менеджменту, маркетингу, юридичного та кадрового забезпечення, зв’язку з іншими організаціями, відділ розвитку − понад 20 додаткових робочих місць).

Взято курс на заробляння та відмивання грошей (корпоративи, шоу, величезна кількість кіосків з алкогольними напоями з рекламою «Первака», а також пива, «чачі», «мохіто», «медовухи» тощо). У Музеї з’явилися ферми страусів та свиней. Замість традиційних мистецьких виробів народних майстрів тут реалізовується малохудожній так званий «ширпотреб», а також сувеніри китайського виробництва тощо. Про фінансові надходження до каси Музею колектив непоінформований; неважко здогадатися, на які «потреби» витрачаються кошти.

Під час «керівництва» Заруби Д. В. за рахунок його «команди» кількість працівників Музею зросла з 200 до 250 чоловік. Упродовж двох років згоріло 2 будівлі-експонати, 18 закуплених і перевезених із різних регіонів України та заскладованих будівель лежать і догнивають без накриття. Згідно з міжнародними правилами, Музей має довкола охоронну зону, проте останнім часом довкілля забудовується.

Архітектурні експонати потопають у чагарниках та бур’янах, квітники запустіли. Жито часто не висівається, а висіяне вчасно не скошується, солома стає непридатною для покриття дахів.

Не тільки реставрація, а й поточний ремонт дерев’яних будівель майже припинено.

Розвиток Музею, по суті, зупинився, експедиції по селах не проводяться, експонати у фонди не надходять. Музей втратив наукову й просвітницьку функції.

Реклама про різні культурні заходи не витримує ніякої критики, внаслідок чого кількість відвідувачів дедалі зменшується. Із запланованих заходів половина не реальні, а окремі з тих, які проводяться, далекі від завдань Музею (упродовж трьох останніх років на території Музею не вшановували пам’ять убієнних за волю України − День Незалежності, жертв Голодомору 1933 року, аварії на ЧАЕС).

Музей переповнений теле- та кінозйомками, під час яких зазнає великих втрат, пошкоджень, знищуються експонати.

Після «зачистки» кадрів у Музеї не залишилося жодного з тих фахівців, які упродовж десятків років створювали Музей.

Сьогодні колектив Музею деморалізований. Дирекція вдається до шантажу й погроз по відношенню до тих працівників, які не підтримують директора.

Музей, за оцінкою фахівців, є одним з найбільших і найкращих скансенів Європи.

Якщо Музей − скарбниця пам’яток народної культури України − і надалі буде залишено напризволяще, то громадськість звертатиметься до міжнародних інстанцій із захисту історичної та культурної спадщини.

До листа додаємо світлини, відзняті у вересні цього року, які ілюструють руйнацію та занепад Музею.

За дорученням творців Музею з повагою

Заслужений працівник культури України

Лідія Орел

Фотосвідчення

Відвідувачам

Статті закладу

ПОДОРОЖ МУЗЕЯМИ ЗАКАРПАТТЯ З ГІРКИМ ПРИСМАКОМ НЕКОМПЕТЕНТНОСТІ І… ПЛАГІАТУ

Нещодавно до рук потрапила приваблива зовні книжка «Подорож музеями Закарпаття» з серії «Закарпаття: Філософія культури». Видання здійснено 2014 р. видавничою студією «ZORIAN» (м. Мукачево) за підтримки Європейського Союзу згідно проекту «Карпатський туристичний шлях 2» у рамках програми траскордонного співробітництва ЄІСП Угорщина–Словаччина–Румунія–Україна.

Що ж, такі видання слід усіляко вітати: і якість паперу, і друк, і художнє та технічне оформлення, і в цілому дизайн (друк книги здійснено у Видавничому Домі «УКРПОЛ», м. Львів) виконано на належному рівні. А от щодо змісту книжки, окремих статей і матеріалів виникають питання.

Читати далі

СТУДЕНТ В МУЗЕЇ АБО ЯК ПРОВЕСТИ ВИХІДНИЙ В СТОЛИЦІ

МІК6.png

Розпочну з маленької передмови. Нещодавно я захотіла дізнатись щось нове про історію рідного міста, тож я вирішила відвідати Музеї історії Києва. Перш за все я вивчила сайт музею (http://kyivhistorymuseum.org). Там я без проблем знайшла інформацію про години роботи музею, афішу подій, розташування, вартість вхідних квитків, контакти музею та посилання на Facebook.

Читати далі

НАЦІОНАЛЬНИЙ МУЗЕЙ НАРОДНОЇ АРХІТЕКТУРИ ТА ПОБУТУ УКРАЇНИ ВОЛАЄ ПРО ПОРЯТУНОК

Стаття колишнього директора музею, відомого вченого, що до стану справ в Національному музеї народної архітектури та побуту України. Музейна громадськість давно занепокоєна ситуацією навколо цього музею. Навколо, оскількі проблеми музею не внутрішні, а привнесені ззовні, в першу чергу, призначеннями некваліфікованих керівників. Колись потужній науковий колектив музею зараз знекровлено скороченнями, численними переформатуваннями штатних розкладів, просто звільненями "неугодних". Буквально за кілька років наукову роботу в музеї зведено нанівець, та й зовні, візуально, музей занепав, виглядає занедбаним і скоріше нагадує розорене українське село в перші роки колективізації, ніж дбайливе зібрання шедеврів дерев'яної архітектури з усієї України.
Читати далі

Статті ВУАМ

Як врятувати Національний музей народної архітектури та побуту України?

IMG 5295.jpg

Про незадовільний стан діяльності Музею ми не раз інформували у пресі та Міністерство культури. На сьогодні Музей перебуває поза увагою держави та громадськості.

Читати далі

Відкритий лист Президентові України Порошенку П.О.

Повторно звертається до Вас ініціативна група працівників Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника з приводу порушень законодавства України при створенні та введенні в дію нової структури та штатного розкладу нашого закладу, яка призведе до повного знищення екскурсійної частини та занепаду заповідника як наукової музейної установи.
Читати далі

© 2007–2018 Всеукраїнська асоціація музеїв • Про сайтКонтактна інформація