Дмитре Зарубо, не руште дуба!

Унікальна археологічна пам’ятка слов’янської доби, експонована в Національному музеї народної архітектури та побуту України, опинилася під загрозою знищення!

На сайті УНІАН від 25 червня ц. р. вміщено повідомлення про те, що в Національному музеї народної архітектури та побуту України 6-7 липня відбудеться свято Купала, на якому буде відкрита експозиція «Дуб Перуна». Про це заявив голова Опікунської ради Економічної палати торгівлі Ігор Дідковський: «Якщо ставити дуб, то на найближчі 2 тисячі років. Шпаклюватимуть його тріщини, а потім покриватимуть певним розчином. Він буде стояти під відкритим небом і збережеться для наступних поколінь як експонат і духовна святиня».

Схований від опадів дуб вже давно є експонатом Музею (клацніть, щоб збільшити)
Схований від опадів дуб вже давно є експонатом Музею (клацніть, щоб збільшити)

Генеральний директор Музею Дмитро Заруба так аргументував необхідність цього заходу: «Нам потрібно відновити цю експозицію для того, щоб всі відвідувачі, кияни, іноземні туристи побачили, дійсно, святиню, яка залишилась і, на жаль, зберігалась не в тому стані, в якому повинна була б. Ми не кажемо про те, що експозиція — це буде якесь ритуальне місце. Це буде просто експозиція, до якої будуть запрошуватись відвідувачі, різноманітні громадські організації для того, щоб відтворювати ті традиції культури, духовності, історії, яку має Україна».

У розгалуженні дуба вставляли щелепи вепрів (клацніть, щоб збільшити)
У розгалуженні дуба вставляли щелепи вепрів (клацніть, щоб збільшити)

Про «високопрофесійний» підхід до унікальної пам’ятки цитуємо з сайту інформагентства «Інтерфакс»:

«По словам директора музея, реставраторы обработают ствол дуба специальными растворами для лучшей сохранности дерева. Как отметил руководитель художественной группы «Ферма Писанка» Юрий Шостак, дуб будет закреплен четырьмя опорами, которые будут крепиться к бетонным подушкам, а сам столб будет окован нижним цилиндром, а также захвачен несколькими обручами из стали».

Стовбур завдовжки вісім метрів (клацніть, щоб збільшити)
Стовбур завдовжки вісім метрів (клацніть, щоб збільшити)

Нагадуємо «знавцям» і «уболівальникам» за археологічну пам’ятку — дуба 8 ст. н. е., який був знайдений в Дніпрі біля гирла Десни в 1975 році і досліджений Інститутом археології.

По-перше, понад 30 років дуб є в експозиції Музею, експонується і зберігається належним чином з відповідною супровідною інформацією (див. фото нижче). Відомості про нього здавна публікуються в різних наукових виданнях. Працівники Музею в своїх екскурсіях повідомляють про цю пам’ятку.

Пояснювальна табличка (клацніть, щоб збільшити)
Пояснювальна табличка (клацніть, щоб збільшити)

По-друге, фахово розроблених і перевірених технологій збереження такої деревини ПІД ВІДКРИТИМ НЕБОМ на сьогодні немає. Законсервоване і накрите від опадів дерево добре збереглося протягом 38 років експонування в Музеї, але від такого втручання пам’ятка загине в лічені місяці.

По-третє, повідомляємо «авторам презентації» дуба, що прадавні масові ритуали відбувалися біля живого дерева, а не біля його мертвого стовбура! До того ж усе дійство велося в єдиному цілісному обрядовому культовому комплексі, який на сьогодні втрачений.

Дмитре Зарубо, «реформаторе» діяльності Музею, Ви вже довели, що гідні геростратової слави. Невже перед тим, як грюкнути дверима, Ви хочете знищити ще одну унікальну пам’ятку української культури, до того ж єдину в Європі? Вам заманулось відчути в Музеї дух Перуна, але за півтора роки директорства Ви так і не зрозуміли, що завдання Музею — ЗБЕРІГАТИ пам’ятки, а не знищувати їх задля дешевих видовищних ефектів.

Ветерани Музею

Відвідувачам

Статті закладу

ПОДОРОЖ МУЗЕЯМИ ЗАКАРПАТТЯ З ГІРКИМ ПРИСМАКОМ НЕКОМПЕТЕНТНОСТІ І… ПЛАГІАТУ

Нещодавно до рук потрапила приваблива зовні книжка «Подорож музеями Закарпаття» з серії «Закарпаття: Філософія культури». Видання здійснено 2014 р. видавничою студією «ZORIAN» (м. Мукачево) за підтримки Європейського Союзу згідно проекту «Карпатський туристичний шлях 2» у рамках програми траскордонного співробітництва ЄІСП Угорщина–Словаччина–Румунія–Україна.

Що ж, такі видання слід усіляко вітати: і якість паперу, і друк, і художнє та технічне оформлення, і в цілому дизайн (друк книги здійснено у Видавничому Домі «УКРПОЛ», м. Львів) виконано на належному рівні. А от щодо змісту книжки, окремих статей і матеріалів виникають питання.

Читати далі

СТУДЕНТ В МУЗЕЇ АБО ЯК ПРОВЕСТИ ВИХІДНИЙ В СТОЛИЦІ

МІК6.png

Розпочну з маленької передмови. Нещодавно я захотіла дізнатись щось нове про історію рідного міста, тож я вирішила відвідати Музеї історії Києва. Перш за все я вивчила сайт музею (http://kyivhistorymuseum.org). Там я без проблем знайшла інформацію про години роботи музею, афішу подій, розташування, вартість вхідних квитків, контакти музею та посилання на Facebook.

Читати далі

НАЦІОНАЛЬНИЙ МУЗЕЙ НАРОДНОЇ АРХІТЕКТУРИ ТА ПОБУТУ УКРАЇНИ ВОЛАЄ ПРО ПОРЯТУНОК

Стаття колишнього директора музею, відомого вченого, що до стану справ в Національному музеї народної архітектури та побуту України. Музейна громадськість давно занепокоєна ситуацією навколо цього музею. Навколо, оскількі проблеми музею не внутрішні, а привнесені ззовні, в першу чергу, призначеннями некваліфікованих керівників. Колись потужній науковий колектив музею зараз знекровлено скороченнями, численними переформатуваннями штатних розкладів, просто звільненями "неугодних". Буквально за кілька років наукову роботу в музеї зведено нанівець, та й зовні, візуально, музей занепав, виглядає занедбаним і скоріше нагадує розорене українське село в перші роки колективізації, ніж дбайливе зібрання шедеврів дерев'яної архітектури з усієї України.
Читати далі

Статті ВУАМ

Як врятувати Національний музей народної архітектури та побуту України?

IMG 5295.jpg

Про незадовільний стан діяльності Музею ми не раз інформували у пресі та Міністерство культури. На сьогодні Музей перебуває поза увагою держави та громадськості.

Читати далі

Відкритий лист Президентові України Порошенку П.О.

Повторно звертається до Вас ініціативна група працівників Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника з приводу порушень законодавства України при створенні та введенні в дію нової структури та штатного розкладу нашого закладу, яка призведе до повного знищення екскурсійної частини та занепаду заповідника як наукової музейної установи.
Читати далі

© 2007–2018 Всеукраїнська асоціація музеїв • Про сайтКонтактна інформація