Музеї - бомжі

Держава забирає Києво–Печерську лавру, проте відрікається від національних музеїв на її території

Скандал щодо ймовірного виселення з території Лаври (точніше — Національного Києво–Печерського історико–культурного заповідника) музейних установ та художніх майстерень, що розгорівся у липні після візиту до Києва глави Російської православної церкви Кирила, тривалий час супроводжувався лише чутками й туманними поясненнями чиновників. Днями депутат Київради Олександр Бригінець надав ЗМІ документи, в яких читаємо, що музейні установи на святій лаврській землі державі таки не потрібні (хоча більшість спостерігачів переконані, що всі ці маніпуляції з передачею Лаври пов’язані з бажанням УПЦ (МП) одноосібно заволодіти територією).

Як відомо, 15 липня цього року Київська міська рада прийняла рішення про безплатну передачу Національного Києво–Печерського історико–культурного заповідника у державну власність, відтак заповідник переходить у підпорядкування Міністерства культури й туризму. Передача здійснюється за умови виконання п. 3 цього документа, згідно з яким приміщення заповідника тільки тоді перейдуть у державну власність, коли кiлька музеїв, розташованих на його території, розмістять на площах, що належать до державної власності. Мова про три музеї: Національний музей українського народного декоративного мистецтва, Державний музей театрального, музичного та кіномистецтва України, Музей книги і друкарства України. Проте вже 5 серпня у Кабміні вирішили, що цей пункт Київрада повинна скасувати — про це йдеться у протоколі наради, що проводив заступник міністра Кабінету Міністрів Юрій Аністратенко. Належні правки вже внесено у проект рішення, котре мають проголосувати на черговій сесії Київської міськради. «Найближча сесія Київради відбудеться 7 жовтня, — повідомив «УМ» Олександр Бригінець. — Не відомо, чи там будуть порушувати це питання. Але як попереднє рішення пройшло без голови комісії (Бригінець — голова постійної комісії з питань культури і туризму. — Ред.), так і це може пройти». Бригінець показує ксерокопію проекту рішення з підписами заступників міського голови Олександра Попова — Олександра Пузанова та Леоніда Новохатька, а також начальника Головного управління культури і мистецтв Світлани Зоріної.

Як повідомив член Гуманітарної ради при Президенті Іван Драч, 6 жовтня має відбутися чергове засідання, де вони порушать перед Президентом це питання: «Я мав розмову з Ларисою Скорик, і ми захищатимемо ці всі музеї. А що з того буде — я не можу сказати».

Серед захисників музеїв є також колишній директор заповідника Сергій Кролевець. 14 років на цій посаді зробили з нього професіонала в музейній справі. «Відселення планують здійснити впродовж року — куди, в які приміщення? Невідомо. Які гроші? Який час на побудову експозиції? А музей — не магазин. Це дуже складна інженерна інфраструктура. Немає випадків в історії, коли за рік будували музей».

Сергій Кролевець пригадує, як на переселення фондів Музею народної архітектури та побуту з кірхи на Лютеранській у приміщення заповідника пішло кілька років. Увесь цей безлад він пояснює відсутністю в Міністерстві культури кваліфікованих музейних працівників, які могли б курирувати цю галузь.

Як не дивно, але в цьому хорі не чути голосів самих музейників, представників закладів, що скоро підуть по Києву з торбами (як це сталося з Музеєм історії Києва, що виселили з Кловського палацу й досі не знайшли приміщення). «Люди залякані, — каже Кролевець. — Зараз заповідник переживає хвилю звільнень». Отже, ці музеї навіть не потрібні людям, що створювали експозиції?.. Колись добрі люди переховували в себе вдома ікони з виселених церков та монастирів. Невже тепер нам доведеться переховувати твори Марії Приймаченко, увесь український наїв чи гуцульські килими — до кращих часів?

Відвідувачам

Статті закладу

ПОДОРОЖ МУЗЕЯМИ ЗАКАРПАТТЯ З ГІРКИМ ПРИСМАКОМ НЕКОМПЕТЕНТНОСТІ І… ПЛАГІАТУ

Нещодавно до рук потрапила приваблива зовні книжка «Подорож музеями Закарпаття» з серії «Закарпаття: Філософія культури». Видання здійснено 2014 р. видавничою студією «ZORIAN» (м. Мукачево) за підтримки Європейського Союзу згідно проекту «Карпатський туристичний шлях 2» у рамках програми траскордонного співробітництва ЄІСП Угорщина–Словаччина–Румунія–Україна.

Що ж, такі видання слід усіляко вітати: і якість паперу, і друк, і художнє та технічне оформлення, і в цілому дизайн (друк книги здійснено у Видавничому Домі «УКРПОЛ», м. Львів) виконано на належному рівні. А от щодо змісту книжки, окремих статей і матеріалів виникають питання.

Читати далі

СТУДЕНТ В МУЗЕЇ АБО ЯК ПРОВЕСТИ ВИХІДНИЙ В СТОЛИЦІ

МІК6.png

Розпочну з маленької передмови. Нещодавно я захотіла дізнатись щось нове про історію рідного міста, тож я вирішила відвідати Музеї історії Києва. Перш за все я вивчила сайт музею (http://kyivhistorymuseum.org). Там я без проблем знайшла інформацію про години роботи музею, афішу подій, розташування, вартість вхідних квитків, контакти музею та посилання на Facebook.

Читати далі

НАЦІОНАЛЬНИЙ МУЗЕЙ НАРОДНОЇ АРХІТЕКТУРИ ТА ПОБУТУ УКРАЇНИ ВОЛАЄ ПРО ПОРЯТУНОК

Стаття колишнього директора музею, відомого вченого, що до стану справ в Національному музеї народної архітектури та побуту України. Музейна громадськість давно занепокоєна ситуацією навколо цього музею. Навколо, оскількі проблеми музею не внутрішні, а привнесені ззовні, в першу чергу, призначеннями некваліфікованих керівників. Колись потужній науковий колектив музею зараз знекровлено скороченнями, численними переформатуваннями штатних розкладів, просто звільненями "неугодних". Буквально за кілька років наукову роботу в музеї зведено нанівець, та й зовні, візуально, музей занепав, виглядає занедбаним і скоріше нагадує розорене українське село в перші роки колективізації, ніж дбайливе зібрання шедеврів дерев'яної архітектури з усієї України.
Читати далі

Статті ВУАМ

Як врятувати Національний музей народної архітектури та побуту України?

IMG 5295.jpg

Про незадовільний стан діяльності Музею ми не раз інформували у пресі та Міністерство культури. На сьогодні Музей перебуває поза увагою держави та громадськості.

Читати далі

Відкритий лист Президентові України Порошенку П.О.

Повторно звертається до Вас ініціативна група працівників Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника з приводу порушень законодавства України при створенні та введенні в дію нової структури та штатного розкладу нашого закладу, яка призведе до повного знищення екскурсійної частини та занепаду заповідника як наукової музейної установи.
Читати далі

© 2007–2018 Всеукраїнська асоціація музеїв • Про сайтКонтактна інформація