Гімназичне фото Михайла Грушевського


Михайло Грушевський в день вступу до Тифліської гімназії.Тифліс. 1880 р. Фотограф Єрмаков.
Михайло Грушевський в день вступу до Тифліської гімназії.Тифліс. 1880 р. Фотограф Єрмаков.

З усіх відомих фотографій Михайла Сергійовича — це третій знімок в його житті. Про перший, який поки що не вдалося розшукати ні в архівах, ні в приватних колекціях, він писав у «Споминах»: «Заховалась зате фотографія, де я приблизно в віку одного-півтора року засідаю на колінах моєї матері. В своїй малій фізіономії я вже ясно пізнаю свої риси — риси мого покійного батька. Фотограф, очевидно, вмів мене розсмішити. Рот мій розтягнений широкою блаженною усмішкою, і очі від сміху зійшлися в узенькі щілочки». Більш пізня фотографія, де Михайлу вже близько десяти років, зберігається в музейній колекції. На ній він зображений з батьками, братами Захарієм і Федором та сестрою Ганною. Унікальність цього знімка визначається насамперед тим, що він є першим відомим зображенням М. Грушевського. Окрім того, єдиним, на якому ми бачимо його улюблених братів Захарія і Федора, що померли малолітніми 1882 р.

Родина Грушевських. Ставрополь, 1876 р.
Родина Грушевських. Ставрополь, 1876 р.

Згадував у своїх спогадах історик і про гімназичний знімок, саме той, що зберігся в альбомі сестри Ганни, переданому до музею її онукою, св. пам’яті Вікторією Слупською (Шамрай). Поява цієї світлини пов’язана зі вступом Михайла до Тифліської гімназії у 1880 році. У Владикавказі, де на той час проживала родина, не було класичної гімназії, а батько «тримавсь тої гадки, що тільки гімназія відкриває людині дорогу до всякої діяльності». Вихований в культі родинного пієтизму, юнак з сумом зустрів звістку про від’їзд до Тифлісу. Дивлячись на цю фотографію, в пам’яті зринають слова: «Нудьга і страх обняли мою бідну душу [..], чув себе глибоко, безвихідно нещасливим». Проте рішення батька було незмінним, і в день вступу до гімназії М.Грушевський виглядав от таким зосередженим, стримано-зажуреним, яким він дивиться на нас з цієї унікальної фотографії. «На мене зараз „пригнано“ синій мундурок. [...] В моїй новій казенній шкурі батько повів мене до фотографа сфотографуватись, купив мені коробку конфет, і тим було скромно відсвятковано мій вступ до гімназії», — так образно змальовує і документує М.Грушевський час і обставини появи цього фотопортрета. Саме в такій «казенній шкурі» — традиційній формі учнів класичних чоловічих гімназій Російської імперії — тифліський фотограф Єрмаков зафіксував образ Грушевського.

Будинок Тифліської класичної гімназії
Будинок Тифліської класичної гімназії

Чи були інші, пізніші, гімназичні знімки — невідомо. Проте добре відомо, що гімназія стала справжнім випробуванням характеру майбутнього історика. В короткий час він став першим учнем, захопився українською історією і літературою, розпочав писати художні твори і задумуватися над тим, як прислужитися українській справі. «Ось ці дні задумав я, що гарно було би зробитись ватажком гурту українського, зробитись, як то кажуть, передовим бойцом усіх хлопців, любящих свою Вкраїну. Що ж, може, Бог і поможе міні зробитись ватажком, працюватиму вже для цього, скільки зможу», — ці слова напише у своєму щоденнику Михайло Грушевський у 1883 р., на третьому році гімназичних буднів. Пройде час і його мрії справдяться, а далекий Тифліс залишиться на все життя школою формування власного «Я», світогляду, національної свідомості.

Див.: Панькова С.М. Невідома фотографія Михайла Грушевського // Український історик. — 2002. — № 1–4. — С. 423—427.

Виставки закладу

Виставка “У «БУДЯКАХ», «РЕП’ЯХАХ», «ҐЕДЗЯХ»…” (шаржі та карикатури на Михайла Грушевського)

802-Afisha карик-на-сайт.jpg

Бажаєте познайомитись з незвичним образом Михайла Грушевського у дружніх шаржах і карикатурах, над яким сміялися читачі сатиричних журналів 1907-1924 років - прямуйте на виставку " У «Будяках», «Реп’яхах», «Ґедзях»..." на Паньківській, 9!!!

Читати далі

Виставка іконопису Михайла Скопа «ВОЄВОДІ, ЩО ДВОГЛАВОГО ДОЛАЄ»

802-афіша Скоп.jpg

4 вересня 2014 року о 16.00 відкриється виставка «Воєводі, що двоглавого долає». Це друга персональна виставка львівського іконописця Михайла Скопа. На ній будуть представлені роботи в техніці українського середньовічного іконопису, наповнені особистим переживанням євангельського сюжету та діалогу з сучасністю.

Читати далі

Фотовиставка «Європейський вибір українського Майдану»

802-Фотовиставка майдан 1.jpg

Фотовиставка «Європейський вибір українського Майдану» відкриває цикл заходів Історико-меморіального музею Михайла Грушевського до Дня Незалежності України.

Читати далі

Виставки ВУАМ

VIIІ щорічний Фестиваль української дитячої книги «Азбукове Королівство Магів і Янголів»

704-Az2017 01.jpg

Друзі, з 12-го до 14-го жовтня 2017 р. VІІІ Фестиваль української дитячої книги "Азбукове Королівство Магів і Янголів" запрошує вас до затишних посиденьок на горищі колишньої друкарні Києво-Печерської лаври.

Читати далі

Виставка Віталія Мітченка «Мандри»

704-Mitchenko-Mandry.jpg

Ви любите мандрувати? Є гарна нагода! З 22 вересня в Музеї книги і друкарства України працюватиме виставка Віталія Мітченка «Мандри».

Читати далі

Виставка «Українська гривня доби незалежності»

704-Hryvnja2017.jpg

Виставка «Українська гривня доби незалежності». В експозиції представлені гривневі банкноти часів УНР, Гетьмана Скоропадського та близько 200 монет доби незалежної України, в тому числі рідкісні, що відображають буремні події сучасності. Виставка відкрита для відвідування з 3 серпня 2017 року.

Читати далі

© 2007–2018 Всеукраїнська асоціація музеїв • Про сайтКонтактна інформація