«Так мило летіти в світ, віддаючись свобідним, «порожнім гадкам», які звичайно мусиш гнати від себе, аби не переривали роботи», ‒ писав Михайло Грушевський. Для заклопотаного вченого, який роками не мав відпочинку від щоденної наукової, викладацької та організаторської праці, дозволити собі «порожні гадки» було надто великою розкішшю. Коли ж нарешті з’явилась можливість потішити себе, він купив квиток на потяг до хвилюючої уяву Італії, куди подумки мандрував, слухаючи гімназійні та студентські лекції з давньої історії, філософії і класичного мистецтва.
У першій подорожі до вічного Риму навесні 1904 року товариство Михайлові Грушевському склав Іван Франко. А за кілька місяців історик привіз до Венеції свою дружину Марію та маленьку чотирирічну донечку Катерину, що з огляду на свій вік дивувала батьків неабиякою витримкою під час тривалих прогулянок. В очікуванні наступної нагоди вирушити до улюбленої Італії Грушевські проводили вечори, плануючи нові й нові маршрути. І 1908 року мандрували країною аж півтора місяці!
Свої міркування про побачене Михайло Грушевський виклав у серії есе «По світу. З подорожніх вражень», що вперше були опубліковані у «Літературно-науковому вістнику» у Львові протягом 1908-1909 років. У передмові автор зазначив, що хоч на мить бажав вирвати читача із понурої, тяжкої дійсності та «повести в далекий світ, осяяний полудневим сонцем і невмирущим світлом культурної традиції».
У 1911 році на запрошення професора до них приєднався приятель родини, художник та архітектор Василь Кричевський, аби зробити серію ілюстрацій для проектованого істориком окремого видання збірки «По світу» (яка, однак, так і не вийшла друком).
«Трошки природи, трошки людського життя, трошки артизму, трохи історичної традиції» ‒ рецепт приємного знайомства з Італією від Михайла Грушевського. Додамо подробиць італійських канікул вченого, а також репродукцій з видами відвіданих міст і згаданих пам’яток на меморіальних листівках з музейних та архівних колекцій, і з тим вирушимо у віртуальну подорож. Для «прогулянки» туристичними маршрутами професора стануть у пригоді, окрім подорожніх записок «По світу», його особистий щоденник, листування з родиною і колегами, а також спогади та листи Івана Франка.
Бажаєте познайомитись з незвичним образом Михайла Грушевського у дружніх шаржах і карикатурах, над яким сміялися читачі сатиричних журналів 1907-1924 років - прямуйте на виставку " У «Будяках», «Реп’яхах», «Ґедзях»..." на Паньківській, 9!!!
Читати далі
4 вересня 2014 року о 16.00 відкриється виставка «Воєводі, що двоглавого долає». Це друга персональна виставка львівського іконописця Михайла Скопа. На ній будуть представлені роботи в техніці українського середньовічного іконопису, наповнені особистим переживанням євангельського сюжету та діалогу з сучасністю.
Читати далі
Фотовиставка «Європейський вибір українського Майдану» відкриває цикл заходів Історико-меморіального музею Михайла Грушевського до Дня Незалежності України.
Читати далі
Друзі, з 12-го до 14-го жовтня 2017 р. VІІІ Фестиваль української дитячої книги "Азбукове Королівство Магів і Янголів" запрошує вас до затишних посиденьок на горищі колишньої друкарні Києво-Печерської лаври.
Читати далі
Ви любите мандрувати? Є гарна нагода! З 22 вересня в Музеї книги і друкарства України працюватиме виставка Віталія Мітченка «Мандри».
Читати далі
Виставка «Українська гривня доби незалежності». В експозиції представлені гривневі банкноти часів УНР, Гетьмана Скоропадського та близько 200 монет доби незалежної України, в тому числі рідкісні, що відображають буремні події сучасності. Виставка відкрита для відвідування з 3 серпня 2017 року.
Читати далі
© 2007–2018 Всеукраїнська асоціація музеїв • Про сайт • Контактна інформація