Сучасна українська книжка на стаціонарних виставках у Музеї книги і друкарства України

У музеї книги і друкарства України окрім постійної експозиції щороку експонуються виставки до ювілейних дат видатних діячів української культури і літератури, а також діячів видавничої справи і книжкової графіки. Окрім того, музей практикує влаштування великих виставок до ювілеїв сучасних українських видавництв і видавничих організацій та важливих дат у житті нашої держави.

Так свого часу відбулись виставки таких видавництв як “Дніпро” (70-річчя), “Веселка” (60-річчя), “Український письменник” (60-річчя), “Освіта” (75-річчя), НВП “Картографія” (60-річчя) та ін. За останні роки у музеї були організовані виставки до 75-річчя видавництва “Українська енциклопедія” ім. М.Бажана (2002 рік), до речі, у грудні поточного року у нас запланована виставка уже до 80-річчя вищезгаданого видавництва. У лютому 2003 р. спільно з видавництвом Соломії Павличко “Основи” музеєм була організована виставка до його 10-річчя (засноване у грудні 1992 р.). У квітні 2006 р. музей надав свої виставкові площі видавництву “А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА”, яке спеціалізується на випуску дитячої літератури. Окрім книжок відвідувачі мали можливість познайомитися з оригіналами ілюстрацій художників, які співпрацюють з видавництвом (В.Єрко, К.Лавро, В.Харченко, О.Кошель, К.Штанко та ін.)

Співпраця з видавництвами не обмежується лише виставками, а й продовжується хорошою практикою проведення презентацій нових видань сучасних видавництв у стінах музею. Свої нові видання презентували у нас видавництва “Українська енциклопедія” ім. М.Бажана, “Наукова думка”, “Школа”, “Перун”, “Рада”, Інформаційно-мовний центр НАНУ (електронний словник), Клуб прихильників книги, видавництво “Темпора” (Б.Мозалевський. Скіфський степ – 2005 р., УКРАС: Українсько-сербський збірник: Історія. Культура. Мистецтво: вип.1- 2006 р. та ін.), Видавничий Дім КМАкадемія, готується презентація нових видань видавництва “Кий”. Музей готовий надати приміщення для презентацій нових видань і іншим видавництвам. До 10-річчя незалежності України у липні 2001 року у музеї експонувалась виставка видань мовами національних меншин в Україні, адже на її теренах проживають громадяни близько 130 національностей. Були представлені книжки Видавництва літератури мовами національних меншин України. У переважній більшості видань тексти подані і українською мовою. Загалом книги надруковані більше ніж 60-ма мовами.

У пам”яті ще свіжі враження від виставок, які експонувались у музеї протягом 2004- січня 2007 рр. Таких книжково-ілюстраційних виставок у музеї було 12. Крім цього, в музеї постійно відбуваються різноманітні художні та фотовиставки, але вони не є предметом нашого сьогоднішнього повідомлення. У березні 2004 р. музей відзначив 100-річчя від дня народження української письменниці Докії Гуменної виставкою видань її творів та публікацій у періодичній пресі. Окрім закордонних видань (1943 р. вона емігрувала з України) на виставці були представлені і видання сучасних українських видавництв: 3 книжки видавництва “Смолоскип” (засноване за кордоном, з 1992 р. – в Україні). Це мікроновели “Прогулянка алеями мільйоноліть”, видана у США 1987 р. та 2 томи спогадів “Дар Евдотеї”, що також побачила світ за кордоном 1990 р. Ці та інші закордонні видання Д.Гуменної видавництво “Смолоскип” подарувало музеєві. З власне українських видань на той час музей мав лише казку-есей “Благослови, мати!”, що побачила світ у Вид. Домі “КМАкадемія” 1995 р.

До 125-річчя від дня народження великого українського державника Симона Петлюри (2004 р.)музей познайомив своїх відвідувачів з його творами та дослідженнями про його життя та діяльність. З сучасних українських видань на виставці були книги: “Суд історії. Симон Петлюра і петлюріана” С.Литвина та “Симон Петлюра. Статті.Листи.Документи.” (Видавництво ім. О.Теліги, 1999, 2001 рр.), “Симон Петлюра та його родина: Документи і матеріали”, “Симон Петлюра та українська революція: Збірник праць 2-го конкурсу петлюрознавців України” (видавництво “Рада”, 1995, 1996 рр.), “Симон Петлюра. Статті” (видавництво “Дніпро”, 1993 р.) та “Симон Петлюра. Вибрані твори та документи” (видавництво “Довіра”, 1994 р.) У червні 2004 р. музей відзначив 75-річчя від дня народження відомого літературознавця Федора Погребенника, який, на жаль, не дожив до такого ювілею. На музейній виставці до цієї дати були представлені видання його праць, рідкісні книжки з колекції вченого, блокноти з рукописами поезій, родинні матеріали, фото тощо. Серед видань сучасних українських видавництв відвідувачі музею познайомились з виданнями видавництв: “Дніпро”, “Знання України”, “Наукова думка”, “Музична Україна”, Українська Енциклопедія” ім. М.Бажана, “Четверта хвиля”, “Б-ка українця”, “Обереги”, “Криниця”, “Веселка”, “Лілея”, “Каменяр”, всього 131 експонат.

У січні 2005 р. музей відзначив 70-річчя від дня народження українського поета Василя Симоненка виставкою видань його творів та досліджень його творчості. Демонструвались книжки видавництв: “Веселка”, “Молодь”, “Український письменник”, “Дніпро”, “Каменяр”, “Смолоскип”, черкаського видавництва “Відлуння-плюс”.

А у лютому того ж року виповнилося 100 років від дня народження видатного українського письменника, публіциста, літературно-громадського діяча Уласа Самчука. В роки радянської влади ім”я його було заборонене і лише у незалежній Україні ми отримали можливість познайомитися з його творами. Експонувалися переважно зарубіжні видання, але були представлені і книжки, видані за останні 15 років в Україні такими видавництвами як “Дніпро”, “Український письменник, “Азалія” та ін.

Нашій славній поетці Ліні Василівні Костенко у березні 2005 р. виповнилось 75. Музей відгукнувся на цю подію і створив виставку під назвою “...Але були поети для епох!”, у якій були використані як експонати з фондів музею, так і з особистого архіву Ліни Василівни – у тому числі і закордонні видання, а також фото, рукописи, самвидавні матеріали та ін. З сучасних були представлені книжки українських видавництв “Молодь”, “Український письменник, “Смолоскип”, “Дніпро”, “Веселка”, Вид.дім “КМАкадемія”, “Скарби”, “Махаон-Україна”.

Квітень 2005 р. ознаменувався сумною датою – 20-річчя Чорнобильської трагедії. Музей книги і друкарства України влаштував виставку “Чорнобиль – гірка пам”ять”, на якій експонувались фотографії, документи, особисті речі ліквідаторів аварії і журналістів, а також книги Чорнобильської тематики, що побачили світ у видавництвах “Спалах”, “Аратта”, “Абрис”, “Наукова думка”, “Дніпро”, “Варта”, “Мистецтво”, НВП “Картографія”, Видавничий Дім “Альтернативи”. 60-річчя Перемоги над фашистською Німеччиною музей відзначив у травні 2005 року великою виставкою “Україна і Велика Перемога”, у якій було відображено долю України у Другій світовій війні та її внесок у здійснення перемоги над фашистською Німеччиною. В експозиції були представлені книжки, плакати, листівки, літературні та графічні твори, історичні дослідження, мемуари і спогади учасників воєнних дій, всього 168 експонатів. Більшість видань воєнного періоду. Із видань сучасних українських видавництв експонувалися книги таких видавництв: “Україна”, “Гражда”, “Відродження”, Видавництво ім. О.Теліги, “Дніпро”, “Літопис УПА”, “Світ”, “Січ”, “Наукова думка”, НТШ у Львові, “Веселка”, “Парламентське видавництво”, “Український письменник”, “Освіта”, “Мистецтво”, “Маяк”, “Книга пам”яті України”, “Каменяр”. 125-річчя від дня народження відомого українського письменника і державного діяча Володимира Винниченка музей відзначив великою виставкою під назвою “З Україною в серці”, яка була побудована на матеріалах Інституту літератури ім. Тараса Шевченка НАНУ та Музею книги і друкарства України. Діяльність Володимира Винниченка письменника і публіциста представляли видання його художніх творів та політичних праць, статті, рукописні автографи, авторизований машинопис. Також експонувались його художні картини та фото, всього 180 експонатів. Із сучасних українських видань були представлені книги видавництв “Мистецтво”, “Дніпро”, “Веселка”, “Молодь”.

У травні 2006 р. в музеї відбулась виставка, присвячена мистецтву інтролігації, на якій демонструвалися книжкові оправи професора Василя Чебаника і майстерні “Бургар і Захарець” з Дніпродзержинська. На презентацію виставки прибули народні депутати України, дослідники мистецтва книжкових оправ, фахівці книжкової реставрації, мистецтвознавці, художники книги. Учасникам презентації було представлено сучасне перевидання у шкіряній оправі праці Дмитра Яворницького “Запорожжя в залишках старовини і переказах народу” - факт з меценатської діяльності бізнесмена і колекціонера Андрія Ялового з Дніпродзержинська. Захоплення присутніх викликала великообсягова і великоформатна книжка в шкіряній оправі з бароковим тисненням “Україна – козацька держава”, за яку її упорядник, художник і видавець Володимир Недяк нагороджений Національною премією України ім. Тараса Шевченка за 2006 рік.

Минулий рік також приніс декілька славних ювілеїв українських письменників, громадських діячів. У липні минуло 100 років від дня народження Олени Теліги – талановитої поетки, громадської і політичної діячки, героїчної жінки. На музейній виставці до цієї знаменної дати “Життя – як спалах” експонувались оригінали та копії автографів, документів, фотографії, прижиттєві та пізніші публікації поезій, переклади іноземними мовами, твори, присвячені О.Телізі, дослідження про її життя і творчість, матеріали з вшанування пам”яті великої поетки, всього 117 експонатів, у тому числі і видання сучасних наших видавництв, таких як: Видавництво ім. О.Теліги, “Дніпро”, “Смолоскип”, “Світ”, “Либідь”.

У жовтні 2006 р. українська громадськість відзначала 100-річчя від дня народження Івана Багряного – поета, письменника, публіциста, редактора, видавця, художника і громадсько-політичного діяча. Прожив він лише 56 років, але в кожній із вищезгаданих галузей проявив себе активним діячем. Його твори повернулись до нас лише у незалежній Україні. На виставці представлені майже всі закордонні видання творів Івана Багряного, ксерокопії рукописів, фотографій, малюнків, а також сучасні українські видання таких видавництв: “Рада”, “Молодь”, “Варта”, “Смолоскип”, “Веселка”, “Музична Україна”, “Юніверс”.

До Дня вшанування жертв голодоморів і політичних репресій музей підготував виставку “Забуттю не підлягає” (Листопад 2006 р.), на якій були представлені текстові та ілюстративні матеріали, видання документів, свідчень і досліджень про голодомори та політичні репресії в Україні, що їх чинила офіційна більшовицька влада Кремля. Це книжки видавництв “Дніпро”, “Український письменник”, “Либідь”, “Наукова думка”, Видавничого центру “Просвіта”, Вид.дому КМАкадемія, зарубіжні видання.

На виставці до 100-річчя від дня народження українського поета, літературознавця, художника-графіка і маляра Святослава Гординського, що минуло у грудні 2006 р. представлені книги видавництв “Час”, “Каменяр”, “Світ” та закордонні видання.

У січні 2007 р. минуло 125 років від дня народження видатного українського вченого-філолога, педагога, державного, церковного і громадського діяча Івана Огієнка (Митрополита Іларіона). На музейній виставці до цієї знаменної дати представлені праці з історії української культури (зокрема друкарства), мовознавчі дослідження, праці з історії Української Церкви та досвіду богослужбової практики, художньо-історичні і художньо-релігійні твори, редаговані І.Огієнком журнали, література про Івана Огієнка - всього 123 експонати. Окрім видань початку ХХ ст. та закордонних, представлені книги сучасних українських видавництв, а саме: “Либідь”, “Абрис”, “Довіра”, Українського Біблійного товариства, “Україна”, Видавництва ім. О.Теліги, Видавничого дому “КМАкадемія”, книжки видавничого проекту “Запізніле вороття”, які видає Фундація ім. Митрополита Іларіона (Івана Огієнка) і НВЦ “Наша культура і наука”.

Також у січні 2007 р. у музеї відкрито виставку видань Українського Біблійного товариства: “Біблія: крізь епохи і тисячоліття”, на якій представлена історія українських перекладів Біблії, переклад отця Рафаїла (Романа Турконяка) Острозької Біблії сучасною українською мовою, відзначений Національною премією України ім. Тараса Шевченка 2007 р., Біблія іноземними мовами, ілюстровані біблійні видання для дітей, Святе Письмо в аудіо та відео форматі, довідкова біблійна література, Біблія для сліпих, надрукована рельєфно-крапковим шрифтом Брайля, підручник з християнської етики тощо.

У квітні 2007 р. у музеї планується експонування книжок, виданих за сприяння Міжнародного фонду “Відродження”. У постійній експозиції музею відвідувачі чують розповідь про видання багатьох сучасних українських видавництв: про факсимільні і репринтні відтворення видань попередніх років, енциклопедичні, довідкові, наукові, фольклорні видання, книжки для дітей, що побачили світ у видавництвах: “Наукова думка”, “Українська Енциклопедія” ім. Миколи Бажана, “Обереги”, “Либідь”, “Україна”, “Дніпро”, НВП “Картографія”, “Мистецтво”, “Смолоскип”, “Світ”, “Вища школа”, “Український письменник”, “Веселка”, “А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА” та ін.

На виставках ми представляємо сучасну українську книжку не лише, так би мовити, бібліографічно, а й намагаємося розкрити її зміст. Для цього використовуємо дуже стислі анотації і крилаті висловлювання, які відвідувачі музею часто переписують, фотографують та записують на аудіо носії. Бо що поробиш, коли не можеш проминути, скажімо, слова Ліни Костенко – “Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову”, або “А ми ще є. І то найбільше диво, що цей народ іще раз воскреса”, чи Івана Багряного – “Людина – найвеличніша з усіх істот. Людина – найнещасніша з усіх істот. Людина – найпідліша з усіх істот. Як тяжко з цих трьох рубрик вибрати першу для доведення прикладом”, чи інших й інших українських світочів.

То ж книжки, які потрапляють до фондової колекції музею з різних видавничих установ чи від приватних осіб продовжують своє життя на музейних виставках, де з ними знайомляться наші відвідувачі. Також ми активно використовуємо їх під час лекцій у школах, гімназіях, ліцеях, повідомленнях для студентів.

Дмитро Яворницький писав, що з часом зникнуть багато установ, а музеї залишаться. Залишаться в музеї для історії і кращі видання сучасних видавництв.

Статті закладу

«В мене була лиш мати...»

704-Мати Симоненка 07-03-15.jpg

З початку 2015 року проходять урочистості з нагоди 80-річчя від дня народження Василя Симоненка. Музей книги і друкарства України підготував виставку під назвою «Україно! … ти моя розпука вікова…». У вітринах книги з творами Симоненка, публікації про поета, зокрема дослідницька робота Любові Сердюк-Баран «Літопис Щербанівського роду, роду В.А. Симоненка». Унікальні експонати надійшли з відділу рукописів Інституту літератури ім. Т. Шевченка НАН України. Привертають увагу пожовклі аркуші, надруковані на машинці та списані рукою. На них відбиті влучні народні вислови. Їх записала Ганна Федорівна Щербань, мати ювіляра. То хто вона, мати Василя Симоненка? Якими талантами володіла? Як вдалося сільській жінці закласти фундамент людяності, патріотизму і, врешті-решт – вічного життя для свого сина?


Читати далі

«М. Лисенко Жалібний марш Лесі Українки», видання «Дніпросоюзу» – із колекції МКДУ

У фондах Музею книги і друкарства України зберігаються нотне видання «М. Лисенко Жалібний марш Лесі Українки». В Інвентарній картці № 5884, яку склала 26 листопада 1987 року співробітник музею Гальчук Людмила Іванівна, відбито номер вступу книги – 34238-й та місце зберігання – відділ РІ. Книгу закуплено у Москві у Чорби В.Р. Придбано її згідно з Актом МКДУ № 86/11 від 26 листопада 1987 року. Час знаходження – 1987-й рік. Закупівельна ціна становила три карбованці. 1991 року її реставровано.
Читати далі

Едельвейси від Ольги Кобилянської (до 150-річчя Ольги Кобилянської)

Едельвейси ростуть у Карпатах у важкодоступних місцях. Їх відносять до приворотного зілля, яке не варять і не настоюють. Чудотворні властивості квітки проявляються в оригінальний спосіб: коли букетик едельвейсів хлопець піднесе дівчині, то вона його обов’язково покохає.

З едельвейсами пов’язана цікава сторінка в житті Ольги Кобилянської. Відомо, що письменниця поміняла не одне місце проживання. Коли Ользі (у хрещенні – Марія) виповнилося 11 років, то її батьки переїхали до Кімполунга, буковинського містечка, що тягнеться вздовж річки Молдова. Рельєф його довкілля надзвичайно живописний: зі сходу нависає довжелезний скелястий хребет гори Рарив (своєрідний кордон поміж Буковиною і Молдовою). Із західного та північного боків підносяться розлогі лісисті верхи. Прикметно, що в містечку жили румуни, поляки, німці, євреї. Українська громада була представлена дуже слабо.

Читати далі

Статті ВУАМ

ПОДОРОЖ МУЗЕЯМИ ЗАКАРПАТТЯ З ГІРКИМ ПРИСМАКОМ НЕКОМПЕТЕНТНОСТІ І… ПЛАГІАТУ

Нещодавно до рук потрапила приваблива зовні книжка «Подорож музеями Закарпаття» з серії «Закарпаття: Філософія культури». Видання здійснено 2014 р. видавничою студією «ZORIAN» (м. Мукачево) за підтримки Європейського Союзу згідно проекту «Карпатський туристичний шлях 2» у рамках програми траскордонного співробітництва ЄІСП Угорщина–Словаччина–Румунія–Україна.

Що ж, такі видання слід усіляко вітати: і якість паперу, і друк, і художнє та технічне оформлення, і в цілому дизайн (друк книги здійснено у Видавничому Домі «УКРПОЛ», м. Львів) виконано на належному рівні. А от щодо змісту книжки, окремих статей і матеріалів виникають питання.

Читати далі

СТУДЕНТ В МУЗЕЇ АБО ЯК ПРОВЕСТИ ВИХІДНИЙ В СТОЛИЦІ

МІК6.png

Розпочну з маленької передмови. Нещодавно я захотіла дізнатись щось нове про історію рідного міста, тож я вирішила відвідати Музеї історії Києва. Перш за все я вивчила сайт музею (http://kyivhistorymuseum.org). Там я без проблем знайшла інформацію про години роботи музею, афішу подій, розташування, вартість вхідних квитків, контакти музею та посилання на Facebook.

Читати далі

© 2007–2018 Всеукраїнська асоціація музеїв • Про сайтКонтактна інформація