Візантія. Київська Русь. Кочовики

Візантійська імперія утворилася в IV ст. по Р.Х. при розкладі Римської імперії і проіснувала до середини XVст. Її художня цивілізація, що виникла на переломі двох епох — античності і середньовіччя — увібрала в себе найкращі досягнення греко-римських традицій. Географічне положення Візантії, володіння якої знаходилися на двох континентах — у Європі та Азії, призвело до з'єднання азіатських і європейських впливів, відбилося на громадському житті, культурі і мистецтві Візантії. Панування православ'я визначило своєрідність розвитку візантійської художньої культури, спіритуалістичний характер її мистецтва. Зв'язок з античними традиціями, однак, ніколи не уривався. Особливо стійким він був у прикладному мистецтві, роль якого в середньовіччі не зводилася тільки до декоративних або утилітарних функцій. Візантійська цивілізація значно вплинула на розвиток культури багатьох середньовічних країн Східної і Південно-Східної Європи. Прийняття християнства міцно зв'язало держави Балканського півострова, Закавказзя, Кавказу, Київську Русь та Крим з центром східного християнства — константинопольською церквою. Протягом усього періоду існування Візантійської імперії Константинополь був законодавцем розвитку їхнього релігійного життя та художньої культури.

Пам'ятки візантійського мистецтва в колекції "Платар" репрезентовані культовими предметами раньохристиянського та середньовізантійського мистецтва, що походять, ймовірно, з Причорномор'я, яке входило в цей час до складу Візантійської імперії. Серед них такі унікальні предмети церковного начиння як скляний релікварій у формі маленького саркофага та золотий потир, чашею для якого є скляний келих із зображенням хреста на дні; бронзові хрести-енколпіони так званого "сірійського" типу тощо. Про ювелірне мистецтво Візантії, яке сформувалося в традиціях римської столичної школи, ми можемо робити висновок по золотих прикрасах із сердоліковими вставками. Тільки християнська символіка і деякі технологічні особливості відрізняють їх від подібних виробів римського часу.

Дорогі золоті прикраси та інші предмети розкоші були важливим елементом візантійської дипломатії. З їхньою допомогою Візантія забезпечувала "дружбу та співробітництво" із сусідніми державами. Саме до таких речей відносяться золоті колти ізскляними вставками, прикрашені у варварській манері, що зазвичай знаходять в похованнях заможних хозар. Прикладом виробів місцевих (причорноморських) майстрів можуть бути золоті штамповані листоподібні підвіски, які наслідують візантійські зразки.

Могутнім сусідом Візантії на півночі з IХ cт. була східнослов'янська держава Київська Русь — одна з найбільших держав середньовічної Європи, кордони якої простиралися від Чорного до Балтійського морів та від Карпат до Волги. Феодальний сепаратизм та татаро-монгольська навала спричинилися недовговічності цього державного утворення, однак його столиця — Київ — аж до розгрому 1240 р. залишався політичним, духовним та церковним центром усіх східно-слов'янських земель.

Ювелірне мистецтво Київської Русі — одна з яскравих сторінок розвитку світового мистецтва. Золоті та срібні прикраси X - XIII ст. у колекції репрезентовані як окремими знахідками, так і наборами чотирьох скарбів, у складі яких: скроневі кільця київського типу, колти, прикрашені черню та емалями, намисто з криноподібними підвісками, персні та браслети. Скань, зернь та чернь були улюбленими прийомами давньоруських майстрів-ювелірів. Вершиною київських златоковалів були перегородчасті емалі, техніку виготовлення яких вони перейняли у візантійських майстрів. Своєрідність форми, системи декору і змісту зображень роблять давньоруські емалі окрасою найбільших музеїв світу. До рідкісних зразків цього виду мистецтва відносяться золоті колти з зображенням павичів та крилатого коня на предметах зі скарбу золотих прикрас.

Творами ювелірного мистецтва в колекції репрезентовані художні вироби кочових народів південноруського степу — печенігів, торків, половців, які з кінця IX століття і до монголо-татарської навали постійно загрожували кордонам Київської Русі. Військові конфлікти змінювалися періодами замирення, під час яких давньоруські князі, наприклад, укладали шлюби з дочками половецьких ханів, вороги іноді ставали союзниками, пограбування змінювалося торговельними відносинами. Як наслідок, особливо у XII ст., до кочового степу потрапляли давньоруські прикраси, предмети озброєння та побуту.

Про неповторну своєрідність ювелірного мистецтва кочовиків свідчать знахідки таких типових для них прикрас, як великі золоті "рогаті" колти з конічними шипами, прикрашені сканню та зерню. Також срібні скроневі кільця та сережки з напускною порожньою намистиною, які головним чином знаходять в похованнях чоловіків та жінок; срібні прикраси капелюхів, намисто та браслети з гагату і скла, кручені та псевдо-виті гривни, аналогії яким відомі й серед давньоруських старожитностей.

Виставки закладу

Виставка «Скульптор бароко в Україні середини ХVIII століття: Іоан Георгій Пінзель»

«Скульптура І. Г. Пінзеля»
«Скульптура І. Г. Пінзеля»

З 21 листопада 2012 по 25 лютого 2013 завдяки меценатській підтримці Благодійного Фонду «Платар. Пам’яті Сергія Платонова» твори видатного майстра Іоана Георга Пінзеля вперше демонструватимуться в Парижі, в найвідомішому музеї світу — Луврі.

Читати далі

Виставка «Великі цивілізації старої Європи: Кукутень-Трипілля»

«Кукутень-Трипілля»
«Кукутень-Трипілля»

16 вересня 2008 року у Ватикані, в Палаці «Cancelleria», відкрилась виставка «Великі цивілізації Старої Європи: Кукутень-Трипілля (VI–III тис.до Р.Х.)».

Читати далі

Виставка «Слава України. Золоті скарби та зниклі цивілізації»

Відкриття виставки.Вашингтон
Відкриття виставки.Вашингтон

15 жовтня 2010 — 15 лютого 2012 року 166 експонатів Музею ПЛАТАР у рамках міжнародного виставкового проекту «Україна – Світові» було презентовано у музеях США. В цілому проект викликав надзвичайний інтерес американського суспільства до нашої держави, яка має таку багату історію. Виставковий проект здійснювался у провідних музеях чотирьох штатів США.

Читати далі

Виставки ВУАМ

VIIІ щорічний Фестиваль української дитячої книги «Азбукове Королівство Магів і Янголів»

704-Az2017 01.jpg

Друзі, з 12-го до 14-го жовтня 2017 р. VІІІ Фестиваль української дитячої книги "Азбукове Королівство Магів і Янголів" запрошує вас до затишних посиденьок на горищі колишньої друкарні Києво-Печерської лаври.

Читати далі

Виставка Віталія Мітченка «Мандри»

704-Mitchenko-Mandry.jpg

Ви любите мандрувати? Є гарна нагода! З 22 вересня в Музеї книги і друкарства України працюватиме виставка Віталія Мітченка «Мандри».

Читати далі

Виставка «Українська гривня доби незалежності»

704-Hryvnja2017.jpg

Виставка «Українська гривня доби незалежності». В експозиції представлені гривневі банкноти часів УНР, Гетьмана Скоропадського та близько 200 монет доби незалежної України, в тому числі рідкісні, що відображають буремні події сучасності. Виставка відкрита для відвідування з 3 серпня 2017 року.

Читати далі

© 2007–2018 Всеукраїнська асоціація музеїв • Про сайтКонтактна інформація