Бронзовий вік (приблизно між ІV-І тисячоліттям до Р.Х.) став епохою, коли починається найдавніша писемна історія, яка, однак, перемежовується з давніми епічними поемами та легендами. Однак лише старожитності дають змогу побачити та відчути, якою реально була ця епоха. Пам'ять про цей час зберігають тисячі курганів, які і нині можна побачити в Україні. Ми не знаємо імен народів, які жили в ті часи, тому часто археологи дають їм умовні назви, які походять від типів поховальних споруд чи місцевостей, де ті чи інші старожитності були вперше виявлені.
Обряд поховання під курганами пов’язаний, з новими уявленнями про життя після смерті, які набули поширення в III тис. до Р.Х. Це життя намагалися забезпечити новими обрядами, поховальним інвентарем, який включав посуд, прикраси, зброю, знаряддя праці та магічні амулети. Курган ставав місцем, де проводилися жертвопринесення, поминальні обряди. Це був символ зв'язку з предками, символ власності на певну територію. Кургани ставали орієнтирами на давніх степових шляхах.
Саме в цю епоху набуло поширення колесо — спочатку суцільне, з дерева.Війни бронзового віку дали поштовх розвитку озброєння. Символом цього часу стали сокири-молоти, виготовлені з каменю. Однак і металургія бронзи на території України вже в III тис. до Р.Х. досягла видатних успіхів. З руди, видобутої в копальнях Донбасу та Волині було виплавлено метал, який пішов на виготовлення сокир, наконечників списів, серпів та прикрас. Виявлені у давніх скарбах та похованнях ці вироби вражають своєю довершеністю.
Порівняно з попереднім часом керамічне виробництво переживає занепад, адже кочовий побут більшості населення не сприяв його розвитку. На схилі бронзового віку давні племена на території України були втягнуті у вир подій тодішньої світової історії, серед яких походи "народів моря", Троянська війна, зухвалі рейди войовничих вершників — кіммерійців. Тому серед знайдених на цій землі старожитностей ми можемо побачити речі, виготовлені в майстернях у далекому Сибіру та Середній Азії, Центральній Європі та на Балканах.
До раннього бронзового віку відносяться керамічні вироби ямної та катакомбної культур — поховальний посуд. Досконало виглядають відлиті з бронзи бойові сокири, найкращі з яких справляють враження витворів мистецтва. Значна кількість бронзових виробів у колекції може бути датована пізнім бронзовим віком, епохою походів "народів моря" та Троянської війни. Це наконечники списів та дротиків, кинджали і меч, можливо, подібні вироби були в арсеналі легендарного Одіссея, великого воїна і мандрівника. До речі, саме з його мандрами пов'язана перша згадка про "країну людей кіммерійських", тобто південь сучасної України.
З 21 листопада 2012 по 25 лютого 2013 завдяки меценатській підтримці Благодійного Фонду «Платар. Пам’яті Сергія Платонова» твори видатного майстра Іоана Георга Пінзеля вперше демонструватимуться в Парижі, в найвідомішому музеї світу — Луврі.
Читати далі
16 вересня 2008 року у Ватикані, в Палаці «Cancelleria», відкрилась виставка «Великі цивілізації Старої Європи: Кукутень-Трипілля (VI–III тис.до Р.Х.)».
Читати далі
15 жовтня 2010 — 15 лютого 2012 року 166 експонатів Музею ПЛАТАР у рамках міжнародного виставкового проекту «Україна – Світові» було презентовано у музеях США. В цілому проект викликав надзвичайний інтерес американського суспільства до нашої держави, яка має таку багату історію. Виставковий проект здійснювался у провідних музеях чотирьох штатів США.
Читати далі
Друзі, з 12-го до 14-го жовтня 2017 р. VІІІ Фестиваль української дитячої книги "Азбукове Королівство Магів і Янголів" запрошує вас до затишних посиденьок на горищі колишньої друкарні Києво-Печерської лаври.
Читати далі
Ви любите мандрувати? Є гарна нагода! З 22 вересня в Музеї книги і друкарства України працюватиме виставка Віталія Мітченка «Мандри».
Читати далі
Виставка «Українська гривня доби незалежності». В експозиції представлені гривневі банкноти часів УНР, Гетьмана Скоропадського та близько 200 монет доби незалежної України, в тому числі рідкісні, що відображають буремні події сучасності. Виставка відкрита для відвідування з 3 серпня 2017 року.
Читати далі
© 2007–2018 Всеукраїнська асоціація музеїв • Про сайт • Контактна інформація