Під загрозою знищення пам’ятка історії! Резолюція Музейно-експертної ради ВУАМ

У місті Бар Вінницької області під загрозою знищення пам’ятка історії (охоронний № 313) — будинок, в якому жив Михайло Коцюбинський. У свій час у цьому будинку існував музей М.Коцюбинського. Музею зараз вже немає, а скоро може бути втрачено і сам об’єкт культурної спадщини... Прикро, що до цього причетні поважні державні і церковні інституції та абсолютно не причетні, ба, навіть відсторонені, органи охорони культурної спадщини на чолі з Міністерством культури України. І це напередодні 150-річчя з дня народження Михайла Коцюбинського. Чи дійсно: «Славних прадідів великих онуки погані»?

Всеукраїнська Асоціація музеїв і заповідників звертається до засобів масової інформації з проханням оприлюднити резолюцію Музейно-експертної ради ВУАМ як заклик до всіх небайдужих.

Резолюція Музейно-експертної ради ВУАМ

Щодо подальшої долі пам’ятки історії місцевого значення (ох. № 313) — будинку, в якому протягом 1872-1875 рр. жив видатний український письменник Михайло Коцюбинський, Вінницька область, м. Бар, вул. св. Миколая, 15

У цьому будинку в 1960 році було відкрито музей М. М. Коцюбинського. Рішенням Вінницького обласного комітету депутатів від 10.06.1971 будинок М. Коцюбинського взято на облік як пам’ятку історії місцевого значення під № 313. В обліковій картці на пам’ятку (1975 р.) її технічний стан визначений як аварійний. У такому стані пам’ятка перебуває до нашого часу (Акт обстеження технічного стану від 17.01.2007). У квітні 2008р. Барська міська рада прийняла будинок М. Коцюбинського до комунальної власності міста і передала його з балансу районного Центру дозвілля на баланс Барського КПП. Зараз будинок М. М. Коцюбинського разом із землею, на якому він розташований, та садибою передано у користування Свято-Троїцькому Браїлівському жіночому монастирю (УПЦ МП) за умови при експлуатації дотримуватися всіх пам’яткоохоронних норм щодо будівлі. Та на сьогодні існує документ - Експертний висновок Держпідприємства «Державний науково-дослідний інститут будівельних конструкцій» (далі ДНДІБК) від 04.08.2010. За рекомендаціями цього «Висновку» було прийнято рішення знести будинок М. М. Коцюбинського.

Однак даний висновок не є коректним. Ні під яким гаслом, ні за яких висновків не можна знищувати пам’ятки історії. А зведення на місті зруйнованої пам’ятки аналога є новобудовою, яка втрачає свою автентичність та архітектурно-історичну цінність. Необхідно віднайти шляхи до проведення наукової реставрації будинку і таким чином врятувати її. «Висновки» інституту ДНДІБК і вирок про знесення зроблено лише на підставі візуального обстеження, та й ще за кошти зацікавленої сторони (до того ж, зазначений інститут не має права робити такі висновки про знос пам’яток, його функція — надати дані характеристик міцності несучих будівельних конструкцій; висновки на підставі цих даних робитиме відповідний орган охорони).

На об’єкті культурної спадщини — будинку М. М. Коцюбинського необхідно провести ремонтно-реставраційні роботи для чого існують всі технічні можливості, оскільки конструктивні елементи не потребують повної заміни. Категорично неприпустимо розбирати будинок через те, що начебто «його неможливо відтворити як історичну пам’ятку». У даному випадку розбирання пам’ятки стане її нищенням. Кричуща невідповідність висновків і рекомендацій щодо об’єкта культурної спадщини викликають підозру в тому, що всі положення Експертного висновку, наданого ДНДІБК, разом із визначенням технічного стану складені зумисне для розчистки ділянки для нового будівництва під сумнівним гаслом «відтворення історичної пам’ятки».

За результатами розгляду питання щодо подальшої долі історичної пам’ятки — будинку, в якому жив у 1872-1875 рр. Михайло Коцюбинський (Вінницька обл. м. Бар, вул. св. Миколая, 15), враховуючи величезну історичну цінність будинку М. Коцюбинського для українського народу, його значення у визначенні національної самосвідомості, ушановуючи пам’ять визначного українського діяча культури, якому у 2014 році виповнюється 150 років зі дня народження, Музейно-експертна рада дійшла висновку вжити термінових заходів, щоб запобігти знищенню цієї пам’ятки, а саме:

— звернутись до органів місцевого самоврядування із роз’ясненням ситуації, викликаною некоректними і помилковими діями всіх причетних до долі пам’ятки юридичних і фізичних осіб (користувачі, інститут ДНДІБК тощо);

— рекомендувати органам місцевого самоврядування припинити дію Рішень і доручень, які сприяють виведенню об’єкта зі Списку історичних пам’яток та його знищенню, та віднайти можливість провести ремонтно-реставраційні роботи на пам’ятці історичного значення — будинку М. М. Коцюбинського до ювілею видатного українського діяча ( 2014 році — 150 років від дня народження);

— звернутись до Міністерсва культури України, Священноначалія Української Православної Церкви, пам’яткоохоронних організацій, народних депутатів України, засобів масової інформації з проханням запобігти можливому знищенню об’єкта культурної спадщини.

Резолюцію Музейно-експертної ради ВУАМ прийнято на засіданні Музейно-експертної ради Протокол № 3 від 13 червня 2013 року.

Додатки:

1. Звернення кандидата архітектури О. А. Крижанівського з питанням про загрозу знищення меморіального будинку Коцюбинського у м. Бар (Вінницька обл.) — 13 арк.

2. Експертний висновок Заслуженого архітектора України В. Ф. Отченашка про Технічний стан та заходи з охорони пам’ятки історії місцевого значення (ох. № 313) будинку, в якому жив у 1872-1875 рр. Михайло Коцюбинський в м. Бар, по вул. св. Миколая, 15, Вінницької області — 3 арк.

Голова Музейно-експертної ради ВУАМ Н. Куковальська

Відвідувачам

Статті закладу

ПОДОРОЖ МУЗЕЯМИ ЗАКАРПАТТЯ З ГІРКИМ ПРИСМАКОМ НЕКОМПЕТЕНТНОСТІ І… ПЛАГІАТУ

Нещодавно до рук потрапила приваблива зовні книжка «Подорож музеями Закарпаття» з серії «Закарпаття: Філософія культури». Видання здійснено 2014 р. видавничою студією «ZORIAN» (м. Мукачево) за підтримки Європейського Союзу згідно проекту «Карпатський туристичний шлях 2» у рамках програми траскордонного співробітництва ЄІСП Угорщина–Словаччина–Румунія–Україна.

Що ж, такі видання слід усіляко вітати: і якість паперу, і друк, і художнє та технічне оформлення, і в цілому дизайн (друк книги здійснено у Видавничому Домі «УКРПОЛ», м. Львів) виконано на належному рівні. А от щодо змісту книжки, окремих статей і матеріалів виникають питання.

Читати далі

СТУДЕНТ В МУЗЕЇ АБО ЯК ПРОВЕСТИ ВИХІДНИЙ В СТОЛИЦІ

МІК6.png

Розпочну з маленької передмови. Нещодавно я захотіла дізнатись щось нове про історію рідного міста, тож я вирішила відвідати Музеї історії Києва. Перш за все я вивчила сайт музею (http://kyivhistorymuseum.org). Там я без проблем знайшла інформацію про години роботи музею, афішу подій, розташування, вартість вхідних квитків, контакти музею та посилання на Facebook.

Читати далі

НАЦІОНАЛЬНИЙ МУЗЕЙ НАРОДНОЇ АРХІТЕКТУРИ ТА ПОБУТУ УКРАЇНИ ВОЛАЄ ПРО ПОРЯТУНОК

Стаття колишнього директора музею, відомого вченого, що до стану справ в Національному музеї народної архітектури та побуту України. Музейна громадськість давно занепокоєна ситуацією навколо цього музею. Навколо, оскількі проблеми музею не внутрішні, а привнесені ззовні, в першу чергу, призначеннями некваліфікованих керівників. Колись потужній науковий колектив музею зараз знекровлено скороченнями, численними переформатуваннями штатних розкладів, просто звільненями "неугодних". Буквально за кілька років наукову роботу в музеї зведено нанівець, та й зовні, візуально, музей занепав, виглядає занедбаним і скоріше нагадує розорене українське село в перші роки колективізації, ніж дбайливе зібрання шедеврів дерев'яної архітектури з усієї України.
Читати далі

Статті ВУАМ

Як врятувати Національний музей народної архітектури та побуту України?

IMG 5295.jpg

Про незадовільний стан діяльності Музею ми не раз інформували у пресі та Міністерство культури. На сьогодні Музей перебуває поза увагою держави та громадськості.

Читати далі

Відкритий лист Президентові України Порошенку П.О.

Повторно звертається до Вас ініціативна група працівників Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника з приводу порушень законодавства України при створенні та введенні в дію нової структури та штатного розкладу нашого закладу, яка призведе до повного знищення екскурсійної частини та занепаду заповідника як наукової музейної установи.
Читати далі

© 2007–2018 Всеукраїнська асоціація музеїв • Про сайтКонтактна інформація