Аматорська зйомка Михайла Грушевського на відпочинку


Михайло Грушевський на відпочинку. Львів (?). 28 травня 1895 р.
Михайло Грушевський на відпочинку. Львів (?). 28 травня 1895 р.

Ця знімка належить до тих фотографій історика, що збереглися в єдиному примірнику. Вирізняється ж вона з колекції тим, що виготовлена не в ательє відомих київських, львівських чи інших фотографів, а невідомим аматором. Ще цікавішою є історія її надходження до музейної збірки.

Багато років (1908–1990) з будинком на Паньківській, 9 була пов’язана доля родини Шапранів. У 1910-х рр. Марко Шапран працював в книгарні «Літературно-наукового вістника», відкритій у Києві заходами М.Грушевського, у 1917–1919 рр. завідував книгарнею видавництва «Дзвін». У 1919 р. розстріляний більшовиками «тільки за те, що він був робітником-українцем». Дружина, Мотрона Шапран (бл. 1885–1972), допомагала Грушевським по господарству. Після арешту небожа Михайла Грушевського Сергія Шамрая його дружина передала Мотроні Кирилівні та її доньці Ганні кімнатку, щоб уникнути її заселення «чужими» людьми. Ганна Марківна, яка мешкала на Паньківській до 1990 р., мала особливу, унікальну з погляду музейників вдачу. Все життя вона зберігала подарунки Грушевських, а також речі, що переходили їй у спадок від нащадків роду, які переїздили з Паньківської.

Г.М.Шапран. Кінець січня 1993 р.
Г.М.Шапран. Кінець січня 1993 р.

Так, Ганна Марківна Шапран стала справжнім головним охоронцем окремих родинних скарбів Грушевських і ніколи, ні за яких обставин від жодної речі не позбавлялася. І навіть коли перебиралася на нове помешкання на Куренівці, всі скарби забрала з собою. Поступово вони (фотографії, книги, меблі, побутові речі) поповнювали музейну збірку. Вже по смерті цієї унікальної жінки нащадки передали до музею і скриню, яка багато років служила на Паньківській для Ганни Марківни з матір’ю ліжком, а згодом стала місцем збереження всіх речей, що не поміщалися в малогабаритній новій квартирі.

Майже 20 років скриня переховувалася на відкритому балконі і містила чимало побутових предметів з Паньківської, а серед них — маленьку скриньку з безліччю фотографій. І скриня, і скринька повернулися в будинок Грушевських 2008 р. Справжнім скарбом виявилися родинні фото, а серед них і малесенька досі невідома аматорська знімка Михайла Грушевського, на звороті якої ним самим вказана дата: 28/V 1895.

Див.: Кучеренко М.О. Мешканці дому Грушевських родини Шапранів і Ціхоцьких. Долі людей і речей // Київ і кияни: Матеріали щорічної науково-практичної конференції (Музей історії Києва). ─ К., 2009. — Вип. 9. — С. 68–74.

Виставки закладу

Виставка “У «БУДЯКАХ», «РЕП’ЯХАХ», «ҐЕДЗЯХ»…” (шаржі та карикатури на Михайла Грушевського)

802-Afisha карик-на-сайт.jpg

Бажаєте познайомитись з незвичним образом Михайла Грушевського у дружніх шаржах і карикатурах, над яким сміялися читачі сатиричних журналів 1907-1924 років - прямуйте на виставку " У «Будяках», «Реп’яхах», «Ґедзях»..." на Паньківській, 9!!!

Читати далі

Виставка іконопису Михайла Скопа «ВОЄВОДІ, ЩО ДВОГЛАВОГО ДОЛАЄ»

802-афіша Скоп.jpg

4 вересня 2014 року о 16.00 відкриється виставка «Воєводі, що двоглавого долає». Це друга персональна виставка львівського іконописця Михайла Скопа. На ній будуть представлені роботи в техніці українського середньовічного іконопису, наповнені особистим переживанням євангельського сюжету та діалогу з сучасністю.

Читати далі

Фотовиставка «Європейський вибір українського Майдану»

802-Фотовиставка майдан 1.jpg

Фотовиставка «Європейський вибір українського Майдану» відкриває цикл заходів Історико-меморіального музею Михайла Грушевського до Дня Незалежності України.

Читати далі

Виставки ВУАМ

VIIІ щорічний Фестиваль української дитячої книги «Азбукове Королівство Магів і Янголів»

704-Az2017 01.jpg

Друзі, з 12-го до 14-го жовтня 2017 р. VІІІ Фестиваль української дитячої книги "Азбукове Королівство Магів і Янголів" запрошує вас до затишних посиденьок на горищі колишньої друкарні Києво-Печерської лаври.

Читати далі

Виставка Віталія Мітченка «Мандри»

704-Mitchenko-Mandry.jpg

Ви любите мандрувати? Є гарна нагода! З 22 вересня в Музеї книги і друкарства України працюватиме виставка Віталія Мітченка «Мандри».

Читати далі

Виставка «Українська гривня доби незалежності»

704-Hryvnja2017.jpg

Виставка «Українська гривня доби незалежності». В експозиції представлені гривневі банкноти часів УНР, Гетьмана Скоропадського та близько 200 монет доби незалежної України, в тому числі рідкісні, що відображають буремні події сучасності. Виставка відкрита для відвідування з 3 серпня 2017 року.

Читати далі

© 2007–2018 Всеукраїнська асоціація музеїв • Про сайтКонтактна інформація