На території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника зосереджено 144 споруди, 122 з яких — пам’ятки історії і культури. Серед них — 2 унікальних підземних комплекси, храми, пам’ятки архітектури XI-XIX ст., виставкові приміщення.
Троїцька надбрамна церква, що розташована над Святими вратами, була побудована в 1106—1108 роках на кошти чернігівського князя Святослава Давидовича, який прийняв постриг у Києво-Печерському монастирі під ім’ям Миколи Святоші. У плані вона має вигляд прямокутника трохи видовженого із сходу на захід.
Над усіма спорудами Києво-Печерської лаври височить Велика лаврська дзвіниця.
Побудована вона була у 1731-1745 рр. за проектом архітектора Йогана Готфріда Шеделя.
Будівля являє собою восьмигранну чотириярусну вежу висотою 96,5 м. Діаметр основи дзвіниці складає 28 м, товщина стін в нижній частині — 8 м.
Успенський собор Києво-Печерської лаври — один з найдавніших храмів Київської Русі, унікальна пам’ятка архітектури, а також усипальня багатьох видатних осіб. Протягом багатьох століть він був однією з найбільш шанованих святинь Православної Церкви.
Будівництво трапезних при монастирях було викликане вимогами Студійського статуту щодо спільного харчування ченців. Приблизно на тому місці, де стоїть сучасна споруда, у 1108 р. було вимуровано монастирську трапезну, але під час землетрусу у 1230 р. вона зазнала значних ушкоджень.
Проект сучасної Трапезної церкви склав архітектор В. Ніколаєв. Будівництво розпочали у 1895 р. Церква нагадує давні храми Візантії. Вона являє собою велику двоповерхову восьмикутну споруду, перекриту величезною сферичною банею діаметром близько 20 метрів.
Церква Всіх Святих побудована у 1696-1698 роках за типом хрестово-купольної п’ятиглавої української дерев’яної церкви коштом гетьмана Івана Мазепи, родовий герб якого нині прикрашає північний фасад храму (відновлений у 1996 році). Деякі дослідники вважають, що вона побудована за проектом архітектора Д. Аксамитова, який був автором проекту Економічної брами.
В кінці ХІ на початку ХІІ ст. в селі Берестове, з ініціативи Володимира Мономаха була побудована кам’яна церква Спаса. В літописах вона згадується як усипальниця роду Мономаховичів. Тут похована у 1138 р. дочка Мономаха Євфімія, у 1157 р. — Юрій Долгорукий, який прославився у віках як засновник міста Москви, у 1172 р. — його син Гліб.
У затишному дворику стоїть невеличка церква на честь святого Миколая. Заснування її пов’язано з ім’ям Чернігівського князя Святослава Давидовича, на кошти якого у 1106-1108 рр. була побудована Троїцька надбрамна церква. Саме він заснував у цей період лікарню для хворих ченців.
Представлені об’ємні оптичні зображення високохудожніх пам’яток матеріальної та духовної культури України. Копії виконані у вигляді голографічних скляних дисплеїв із внутрішнім шаром спеціальної фотоемульсії.
Читати далі
Пам’ятники сакрального мистецтва ХVІІ-ХХ століть з колекції Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника. Представлено понад 150 експонатів з дорогоцінних металів і дорогоцінних тканин.
Читати далі
Кожна робота виконана вручну за особливою, авторською технологією. Застосовувалися оригінальні інструменти й пристосування, що спеціально створювались для кожної роботи окремо.
Читати далі
Друзі, з 12-го до 14-го жовтня 2017 р. VІІІ Фестиваль української дитячої книги "Азбукове Королівство Магів і Янголів" запрошує вас до затишних посиденьок на горищі колишньої друкарні Києво-Печерської лаври.
Читати далі
Ви любите мандрувати? Є гарна нагода! З 22 вересня в Музеї книги і друкарства України працюватиме виставка Віталія Мітченка «Мандри».
Читати далі
Виставка «Українська гривня доби незалежності». В експозиції представлені гривневі банкноти часів УНР, Гетьмана Скоропадського та близько 200 монет доби незалежної України, в тому числі рідкісні, що відображають буремні події сучасності. Виставка відкрита для відвідування з 3 серпня 2017 року.
Читати далі
© 2007–2018 Всеукраїнська асоціація музеїв • Про сайт • Контактна інформація