Проект сучасної Трапезної церкви склав архітектор В. Ніколаєв. Будівництво розпочали у 1895 р. Церква нагадує давні храми Візантії. Вона являє собою велику двоповерхову восьмикутну споруду, перекриту величезною сферичною банею діаметром близько 20 метрів. Легкості світловому барабанові надають аркоподібні віконні отвори.
Приміщення Трапезної церкви від палати відокремлено розсувними металевими дверима, виконаними за проектом В. Ніколаєва.
В оздоблені як палати, так і церкви використані орнаментальні рельєфи, вкриті поліхромним розписом. Фриз прикрашений ліпними розетками.
Нова Трапезна церква була освячена в ім’я преподобних Антонія та Феодосія 13 серпня 1895 р.
Художнє оформлення інтер’єру обох приміщень здійснили тільки у 1903 р. На замовлення Духовного собору Лаври відомий російський архітектор О. Щусєв зробив розбивку стін під живопис, склав проект іконостаса, кіотів, солеї, панелей, а також особисто керував орнаментальними роботами.
Монументальний розпис приміщень трапезної церкви і трапезної палати виконали художники І. Попов, А. Лаков та І. Їжакевич.
З численних поховань, що знаходилися навколо церкви, до нашого часу залишилися лише поховання генерального судді Війська Запорозького В. Кочубея, полтавського полковника І. Іскри, полковника донського козацького війська Ф. Фролова. Поруч відновлена могила прем’єр-міністра царського уряду Петра Аркадійовича Столипіна, похованого у 1911 р.
З 1990 р. у храмі регулярно правиться служба Божа. З 1992 р. він є кафедральним собором Києва (УПЦ).
Стародавні ікони з трьох слов’янських держав — Білорусі, Росії та України — були представлені на спеціальній виставці, яка вібулася по черзі у столицях цих країн з травня по листопад 2008 року.
Читати далі
Представлені об’ємні оптичні зображення високохудожніх пам’яток матеріальної та духовної культури України. Копії виконані у вигляді голографічних скляних дисплеїв із внутрішнім шаром спеціальної фотоемульсії.
Читати далі
Пам’ятники сакрального мистецтва ХVІІ-ХХ століть з колекції Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника. Представлено понад 150 експонатів з дорогоцінних металів і дорогоцінних тканин.
Читати далі
Друзі, з 12-го до 14-го жовтня 2017 р. VІІІ Фестиваль української дитячої книги "Азбукове Королівство Магів і Янголів" запрошує вас до затишних посиденьок на горищі колишньої друкарні Києво-Печерської лаври.
Читати далі
Ви любите мандрувати? Є гарна нагода! З 22 вересня в Музеї книги і друкарства України працюватиме виставка Віталія Мітченка «Мандри».
Читати далі
Виставка «Українська гривня доби незалежності». В експозиції представлені гривневі банкноти часів УНР, Гетьмана Скоропадського та близько 200 монет доби незалежної України, в тому числі рідкісні, що відображають буремні події сучасності. Виставка відкрита для відвідування з 3 серпня 2017 року.
Читати далі
© 2007–2018 Всеукраїнська асоціація музеїв • Про сайт • Контактна інформація