Успенський собор


Західний вхід до собору (фасад)
Західний вхід до собору (фасад)

Успенський собор Києво-Печерської лаври — один з найдавніших храмів Київської Русі, унікальна пам’ятка архітектури, а також усипальня багатьох видатних осіб. Протягом багатьох століть він був однією з найбільш шанованих святинь Православної Церкви.

Успенський собор був першим кам’яним храмом на території монастиря.

Закладання собору відбулося 1073 р. в урочистій обстановці, в присутності прп.Феодосія з усіма печерськими ченцями. Князь Святослав не тільки подарував землю під церкву та 1000 гривень, а й власноруч копав рів під фундаменти. У липні 1077 р. будівельні роботи у храмі були завершені. Освячення Великої лаврської церкви відбулося в 1089 р. і було приурочено до свята Успіння Пресвятої Богородиці.

За своїм архітектурним типом Успенський собор відносився до хрестовокупольних культових будівель. В плані він був прямокутний, видовжений з заходу на схід, трьохнефний, розміром 32,4×21,6 м. Простір центральної частини храму був перекритий барабаном з напівсферичним куполом на парусах. Висота собору в центральній частині досягала 43 метрів.

Головною святинею храму і його окрасою була ікона Успіння Богородиці, що її, за переказом, привезли константинопольські будівничі як дар Богородиці.

За свою багатовікову історію храм неодноразово зазнавав руйнації як внаслідок природних катаклізмів, так і воєнних дій. Але щоразу він відроджувався, хоча і зазнавав при цьому істотних змін. У 1722—1729 роках собор був перебудований і заново прикрашений. Стіни собору були розписані заново.

Упродовж віків Успенський собор Києво-Печерської лаври був почесним місцем останнього спочинку понад 300 відомих осіб, серед яких П. Могила, К. Острозьський, Є. Плетенецький, П. Биринда, П. Румянцев-Задунайський, І. Гізель. Тут також знаходяться родові поховання Долгорукових, київських князів династії Олельковичів, інших відомих людей.

3 листопада 1941 р. Успенський собор був висаджений в повітря. Руйнація собору завдала непоправної шкоди не лише архітектурному ансамблю Заповідника, а й історичному обличчю Києва.

Згідно з Указом Президента України від 9 листопада 1995 року Успенський собор було відбудовано в 1999—2000 рр. Відновлений Успенський собор було освячено Предстоятелем Православної Церкви Митрополитом Київським і всея України Володимиром в День незалежності України 24 серпня 2000 року.

З часу освячення храму в ньому відбуваються урочисті відправи в дні великих церковних свят.

Виставки закладу

Виставка «Православна ікона Росії, України та Білорусі»

25.jpg

Стародавні ікони з трьох слов’янських держав — Білорусі, Росії та України — були представлені на спеціальній виставці, яка вібулася по черзі у столицях цих країн з травня по листопад 2008 року.

Читати далі

Виставка голограм «Духовні скарби України»

Духовні скарби України.jpg

Представлені об’ємні оптичні зображення високохудожніх пам’яток матеріальної та духовної культури України. Копії виконані у вигляді голографічних скляних дисплеїв із внутрішнім шаром спеціальної фотоемульсії.

Читати далі

Виставка «Лаврська скарбниця»

Дарохранильниця 18.jpg

Пам’ятники сакрального мистецтва ХVІІ-ХХ століть з колекції Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника. Представлено понад 150 експонатів з дорогоцінних металів і дорогоцінних тканин.

Читати далі

Виставки ВУАМ

VIIІ щорічний Фестиваль української дитячої книги «Азбукове Королівство Магів і Янголів»

704-Az2017 01.jpg

Друзі, з 12-го до 14-го жовтня 2017 р. VІІІ Фестиваль української дитячої книги "Азбукове Королівство Магів і Янголів" запрошує вас до затишних посиденьок на горищі колишньої друкарні Києво-Печерської лаври.

Читати далі

Виставка Віталія Мітченка «Мандри»

704-Mitchenko-Mandry.jpg

Ви любите мандрувати? Є гарна нагода! З 22 вересня в Музеї книги і друкарства України працюватиме виставка Віталія Мітченка «Мандри».

Читати далі

Виставка «Українська гривня доби незалежності»

704-Hryvnja2017.jpg

Виставка «Українська гривня доби незалежності». В експозиції представлені гривневі банкноти часів УНР, Гетьмана Скоропадського та близько 200 монет доби незалежної України, в тому числі рідкісні, що відображають буремні події сучасності. Виставка відкрита для відвідування з 3 серпня 2017 року.

Читати далі

© 2007–2018 Всеукраїнська асоціація музеїв • Про сайтКонтактна інформація